Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2010

Irán popravil izraelského špiónaIránske orgány v utorok popravili muža, ktorého usvedčili zo špionáže pre Izrael. Informovala o tom oficiálna Tlačová agentúra islamskej republiky (IRNA), ktorá odsúdenca identifikovala ...Zdieľať
vazenie Foto: SITA/APTEHERÁN 28. decembra (WEBNOVINY) - Iránske orgány v utorok popravili muža, ktorého usvedčili zo špionáže pre Izrael. Informovala o tom oficiálna Tlačová agentúra islamskej republiky (IRNA), ktorá odsúdenca identifikovala ako Alího-Akbara Siádata.


Agenta "rasistického sionistického režimu" podľa nej v skorých ranných hodinách obesili v priestoroch známej teheránskej väznice Evin. Spolu s ním popravili ďalšieho muža, ktorého odsúdili na trest smrti za členstvo v protivládnej organizácii Ľudoví mudžáhidovia.

Podľa IRNA, ktorá sa odvoláva na správu prokuratúry v Teheráne, Siádat od roku 2005 spolupracoval s izraelskou tajnou službou Mossad. Úhlavnému nepriateľovi islamskej republiky mal poskytovať citlivé vojenské informácie, za čo dostal odmenu v celkovej výške 60-tisíc amerických dolárov. Zadržali ho koncom roka 2008, keď sa snažil v sprievode manželky utiecť z Iránu. Siádatov advokát sa proti trestu smrti odvolal, príslušný súd však rozsudok potvrdil. Izrael na zverejnené informácie zatiaľ nereagoval.

Nemci sa môžu stretnúť s rodinami
Iránske úrady tiež povolili, aby dvoch nemeckých novinárov, ktorých zatkli v októbri v Iráne, navštívili ich rodiny. Stretnutie sa má uskutočniť v meste Tabríz, kde ich zadržiavajúň. V utorok to vo vyhlásení potvrdilo nemecké ministerstvo zahraničia. Minister Guido Westerwelle sa podľa vyhlásenia poďakoval iránskej strane "za podporu", no opäť zdôraznil, že Nemecko trvá na prepustení oboch jeho občanov. Iránska tlačová agentúra IRNA predtým informovala, že iránske ministerstvo zahraničia povolilo Nemcom návštevu ich rodín vzhľadom na blížiaci sa kresťanský Nový rok.

Dvoch nemeckých novinárov zatkli, keď robili rozhovor so synom a právnikom Sakíni Mohammadíovej-Aštiáníovej odsúdenej na trest smrti ukameňovaním. Novinárov, ktorí prišli do Iránu na turistické víza, zadržali začiatkom októbra. Keďže neboli akreditovaní ako žurnalisti, podľa iránskych úradov nemali právo vykonávať novinársku činnosť. Ženu medzičasom prepustili.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európa a Japonsko oslabili, USA bez výraznejších zmien
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci rezortu obrany čelia obvineniam za machinácie