Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

01. júna 2013

Írsky kôn Ruler of the World víťazom The Derby v EpsomeVíťazom sobotňajšieho 234. ročníka najkultovejších dostihov na svete, vzorového britského The Derby Investec (rovina, Group 1, 2423 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, dotácia 1 379 500 libier), sa na ...Zdieľať
dostihy LONDÝN 1. júna (WEBNOVINY) - Víťazom sobotňajšieho 234. ročníka najkultovejších dostihov na svete, vzorového britského The Derby Investec (rovina, Group 1, 2423 m, pre 3-ročné kobyly a žrebce, dotácia 1 379 500 libier), sa na povestne členitej ľavotočivej dráhe hipodrómu Epsom v Surrey za 2:39,06 min iste o 1,5 dĺžky stal írsky ryšiak Ruler of the World, ktorý mal stávkový kurz 7:1. V sedle zverenca Aidana Patricka O ´Briena bol džokej Ryan Moore. Majitelia Michael Tabor, John Magnier a Derrick Smith zo Žrebčína Coolmore získali prémiu 782 314 libier.Suverén Veľkej jarnej ceny posledný

Druhý z dvanástich aktérov zo štyroch krajín skončil domáci Libertarian (dž. William Buick, 14:1) a tretí bol ďalší hostiteľ, ešte menej očakávaný Galileo Rock (dž. Wayne Lordan, 25:1). Libertariana pripravuje Elaine Burkeová a aj po sobote platí, že žena- trénerka ešte na The Derby netriumfovala. Sever Veľkej Británie čaká už od roku 1945 (Dante).

Favorizovaný írsky Dawn Approach (dž. Kevin Manning, 5:4 - v prepočte 2,25), suverén májovej newmarketskej Veľkej jarnej ceny / 2000 Guineas Stakes, si od úvodu počínal až prehnane dravo, "zobral" jazdcovi ruky v strednej fáze, priskoro sa ocitol na čele, v koncovke rýchlo zhasol a napokon bol posledný.

Tréner O´Brien z centrály Ballydoyle dosiahol svoje štvrté víťazstvo na The Derby v Epsome po úspechoch Galilea (2001), High Chaparrala (2002) a Camelota (2012). Moore sa premiérovo radoval na "modrej stuhe" v sezóne 2010 s koňom Workforce.

"Zaimponoval už v Chestri, kde zvíťazil štýlom kvalitného koňa. Je neskutočné mať privilégium v podobe pozície, v ktorej sa vďaka zanietenosti a zasvätenosti majiteľov našich koní nachádzame," pochvaľoval si tréner O´Brien.


Minuloročný víťaz skončil štvrtý

Magnier prezradil: "Joseph O´Brien mal právo výberu medzi piatimi štartujúcimi Coolmoru na týchto dostihoch a jeho otec Aidan považoval Rulera of the World za druhého najlepšieho. Aj preto sú tieto dostihy také zaujímavé - nič nemôžete vopred považovať za dané."

Vlani na The Derby úspešným Josephom O´Brienom pobádaný Battle of Marengo (11:2 - 6,5) takisto ako Dawn Approach hýril aktivitou a napokon finišoval štvrtý len dve krátke hlavy od striebra.

Francúzskemu Ocovangovi (dž. Pierre-Charles Boudot, 8:1) patrila piata priečka, nemecký Chopin (dž. Jamie Spencer, 12:1), ktorý sa postaral o absolútnu premiéru pre túto krajinu bol siedmy. Dodatočne za 75 000 libier nominovaného žrebca v katarských službách trénuje Andreas Wöhler, zamestnávateľ Jozefa Bojka.

Potomok spomenutého plemenníka Galileo a chovnej kobyly Love Me True (po Kingmambo) Ruler of the World má aj po treťom vystúpení v kariére čistý štít. Z predchádzajúcich dvoch úspechov vrátane Group 3 Chesterskej vázy 9. mája vyťažil 42 721 libier.

Prvé The Derby, ktoré sa postaralo o frekventovaný výraz vo všeobecnej športovej terminológii, sa konalo 4. mája 1780 a zvíťazil Diomed v majetku Sira Charlesa Bunburyho. Ten si predtým hodil s 12. vojvodom z Derby mincu o názov dostihov a neuspel. Slovenská verzia sa v bratislavskom Starom háji uskutoční 21. júla.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyžrebované čísla hry KENO 10 - sobota 1. júna
<< predchádzajúci článok
Fanúšikovia Realu bučali na Mourinha pred posledným duelom

Írsky kôn Ruler of the World víťazom The Derby v Epsome - diskusné fórum čitateľov