Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2024

Izrael dôkladne plánuje ofenzívu v meste Rafah, kde hľadá útočisko viac ako polovica obyvateľov Pásma GazyIzraelský minister obrany Joav Gallant v piatok uviedol, že Izrael „dôkladne plánuje“ vojenskú ofenzívu v meste Rafah na ...Zdieľať
israel palestinians_11226 676x451 17.2.2024 (SITA.sk) - Izraelský minister obrany Joav Gallant v piatok uviedol, že Izrael „dôkladne plánuje“ vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, čo signalizuje odhodlanie pohnúť sa vpred napriek rastúcim medzinárodným obavám o bezpečnosť stoviek tisícov Palestínčanov, ktorí tam hľadajú útočisko.

Operácia bez "dôveryhodného" plánu


Americký prezident Joe Biden vyzval Izrael, aby neuskutočnil operáciu bez „dôveryhodného“ plánu na ochranu civilistov a namiesto toho sa zameral na prímerie, zatiaľ čo Egypt uviedol, že operácia by mohla ohroziť diplomatické vzťahy medzi krajinami. Mnoho ďalších svetových lídrov vydalo podobné znepokojivé správy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Odhaduje sa, že v Rafahu sa tiesni asi 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy, pričom väčšina z nich bola vysídlená v dôsledku bojov na inom území. Státisíce ľudí žijú v rozľahlých stanových táboroch.

Gallant v piatok pre novinárov povedal, že Izrael spôsobil militantnému hnutiu Hamas ťažké straty a že Rafah je „ďalšou baštou Hamasu“, na ktorú sa Izrael plánuje zamerať.

Plán evakuácie civilistov


„Dôkladne plánujeme budúce operácie v Rafahu, ktorý je významnou baštou Hamasu,“ povedal Gallant. Odmietol však povedať, kedy by sa operácia mohla začať.


Izrael už skôr uviedol, že najskôr vypracuje plán na evakuáciu civilistov. Palestínčania a medzinárodné humanitárne agentúry tvrdia, že neexistuje žiadne bezpečné miesto, kam ísť, pričom Izrael tiež podniká útoky v oblastiach, kde predtým vyzval civilistov, aby tam vyhľadali úkryt, vrátane Rafahu.


Zdroj: SITA.sk - Izrael dôkladne plánuje ofenzívu v meste Rafah, kde hľadá útočisko viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čo je podľa Šutaja Eštoka hlavným problémom trestného činu znásilnenia? Holečkovú šokovalo necitlivé jednanie koalície (video)
<< predchádzajúci článok
Identita muža, ktorý „šikanoval“ Šimkovičovú v Abu Dhabi je odhalená, bol to hovorca Matovičovho hnutia