Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2010

Izrael si vybral výstavbu obydlí pred mieromPalestínsky vyjednávač Saíb Irikát v piatok obvinil Izrael, že namiesto mieru si vybral výstavbu židovských obydlí potom, čo izraelská vláda schválila ...Zdieľať
vychodny jeruzalem Východný Jeruzalem

Foto: SITA/AP
RAMALLÁH 15. októbra (WEBNOVINY) - Palestínsky vyjednávač Saíb Irikát v piatok obvinil Izrael, že namiesto mieru si vybral výstavbu židovských obydlí potom, čo izraelská vláda schválila výstavbu skoro 230 nových domov vo Východnom Jeruzaleme. Toto rozhodnutie administratívy premiéra Benjamina Netanjahua pravdepodobne zhorší vyhliadky na uzavretie mieru s Palestínčanmi a skomplikuje aj vzťahy so Spojenými štátmi. Mierové rozhovory obnovené 2. septembra stagnujú práve pre neochotu Izraela predĺžiť moratórium na židovskú výstavbu na okupovaných územiach. Moratórium vypršalo 26. septembra. Irikát vo vyhlásení uviedol, že Netanjahu "si vybral osady pred mierom" a jasne ukázal, prečo rokovania uviazli na mŕtvom bode.

Desaťmesačné moratórium na výstavbu židovských osád sa netýkalo samotného Východného Jeruzalema, izraelská vláda však výstavbu pozastavila aj tam. Práve výstavba nových domov je hlavnou prekážkou uzavretia mieru medzi Palestínčanmi a Izraelom. Vláda odmietla predĺžiť moratórium podľa analytikov aj preto, lebo sa bojí straty podpory medzi osadníkmi. Izrael plánuje vybudovať vo východnom Jeruzaleme celkovo asi 4000 domov, väčšinu z nich v rámci uznaných hraníc židovského štátu. Vo Východnom Jeruzaleme, ktorý chcú Palestínčania za svoje hlavné mesto, žije asi 180 tisíc Izraelčanov a 250 tisíc Palestínčanov.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko v cestovnom ruchu trpí, je novým hráčom
<< predchádzajúci článok
Nový šéf Lesov SR si chce posvietiť na poľovníctvo

Izrael si vybral výstavbu obydlí pred mierom - diskusné fórum čitateľov