Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2010

Izraelská armáda priznáva chyby pri zásahuIzraelská armáda priznala v utorok pochybenia počas zásahu proti flotile lodí vezúcich pomoc pre Pásmo Gazy vrátane nedostatočných informácií, nesprávneho vybavenia ako aj zlej taktiky ...Zdieľať
izrael protest Foto: SITA/AP JERUZALEM 1. júna (WEBNOVINY) - Izraelská armáda priznala v utorok pochybenia počas zásahu proti flotile lodí vezúcich pomoc pre Pásmo Gazy vrátane nedostatočných informácií, nesprávneho vybavenia ako aj zlej taktiky zásahu. Zároveň však trvá na tom, že ozbrojený stret vyprovokovali propalestínski aktivisti. Nemenovaný dôstojník námorníctva, ktorý dostal povolenie o operácii hovoriť, povedal armádnemu rozhlasu, že zasahujúce komando na základe informácií neočakávalo taký silný odpor, pretože malo ísť o skupinu humanitárnych aktivistov. "Očakávali sme iný výsledok, ale musím povedať, že to spôsobilo najmä neprimerané správanie našich protivníkov," konštatoval dôstojník.


Izraelská armáda zverejnila nočné zábery, na ktorých sa asi šesť vojakov bráni približne 30 aktivistom. Tieto zábery dokazujú, že aktivisti boli v presile a vojaci boli na podobný zásah zle vybavení, no nie neozbrojení.

Námorný expert z londýnskeho Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie Jason Alderwick tvrdí, že zásah nebol efektívny a Izraelčanom sa nepodarilo dostať tureckú loď Mavi Marmara pod kontrolu. "Nešli dostatočne rýchlo, dostatočne tvrdo a v primeranom počte na to, aby získali rýchlu kontrolu nad loďou," povedal s tým, že úspech podobnej operácie závisí práve od plánovania a správnych informácií.
Aj šéf izraelských ozbrojených síl, generál Gabi Aškenazi priznáva, že zasahujúci vojaci nemali dostatočné vybavenie na rozohnanie davu, preto im neostalo nič iné len použiť ostrú muníciu. Komando malo okrem ostrých zbraní údajne k dispozícii gumové projektily a paralyzátory, aktivisti však mali na sebe ochranné odevy. Podľa mnohých by situáciu lepšie zvládla poriadková polícia, tá však nemá vybavenie na zásah na mori.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V okrese Zlaté Moravce stavajú hrádze, voda stúpa
<< predchádzajúci článok
KALIŇÁK: Druhá zbraňová amnestia bola úspešná

Izraelská armáda priznáva chyby pri zásahu - diskusné fórum čitateľov