Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2015

J. MARTINKOVÁ: Sexuálna orientácia nie je prekážkou adopcie detíSlovenská právna úprava týkajúca sa osvojenia neupravuje explicitne adopciu párov rovnakého pohlavia, ale ani ju nevylučuje. Povedala pre TASR advokátka Jana Martinková ...Zdieľať
Jana Martinková Foto: Peter Frolo
 
Bratislava 5. februára (TASR) - Slovenská právna úprava týkajúca sa osvojenia neupravuje explicitne adopciu párov rovnakého pohlavia, ale ani ju nevylučuje. Povedala pre TASR advokátka Jana Martinková z kancelárie Advocatus Martinková.


„Samotná sexuálna orientácia žiadateľa nie je posudzovaným kritériom. O osvojení napokon rozhoduje súd,“ zdôraznila Martinková. Ak by súd takéto osvojenie zamietol z dôvodu sexuálnej orientácie, žiadateľ by sa mohol obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). „ESĽP už podobné spory riešil a konštatoval porušenie práv homosexuálneho osvojiteľa, konkrétne práva na súkromný a rodinný život, a porušenie zákazu diskriminácie,“ dodala Martinková, ktorá na tento problém upozornila už v roku 2011.

Slovenská legislatíva pozná dve formy osvojenia, a to osvojenie spoločné, ktoré sa vždy uprednostňuje a pri ktorom je podmienkou, aby osvojiteľmi boli manželia. To je pri pároch rovnakého pohlavia vylúčené. Ďalšou možnosťou je osvojenie jednou osobou za podmienky, že to bude v súlade so záujmom dieťaťa.

„Nedá sa povedať, že by boli páry rovnakého pohlavia diskriminované. Zo spoločného osvojenia sú vylúčené akékoľvek páry, ktoré nežijú v manželskom zväzku, teda i heterosexuálne páry ako druh a družka. Nie je však vylúčené, aby dieťa adoptovala homosexuálne orientovaná osoba v zmysle ustanovení o individuálnom osvojení,“ upozornila Martinková s tým, že musí ísť o osamelú osobu, slobodnú, rozvedenú, ovdovenú, a teda nemôže žiť v manželskom zväzku alebo v partnerstve bez uzavretia manželstva. „Bytové, rodinné a sociálne pomery prešetruje sociálny pracovník a skúma aj, či spôsob života žiadateľa a osôb, ktoré s ním žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa,“ uzavrela Martinková. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ľudia, ktorí sa nemôžu zúčastniť na referende, môžu hlasovať doma (4. 2. 2015)
 Radičová: V diskusii pred referendom sme si veľmi ublížili (4. 2. 2015)
 SULÍK: Na referendum nepôjdeme, je to zabíjanie času (4. 2. 2015)
 Aj hlasovací lístok s jednou odpoveďou bude na referende platný (31. 1. 2015)
 Referendum o ochrane rodiny podľa šéfky Inakosti nič nevyrieši (31. 1. 2015)
 Podľa kritikov sa referendom nič nezmení (30. 1. 2015)
 Väčšina parlamentných strán chce, aby ľudia išli hlasovať (30. 1. 2015)
 REFERENDUM: Hlasovacie miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 hod. (30. 1. 2015)
 Chronológia udalostí súvisiacich s referendom o ochrane rodiny (30. 1. 2015)nasledujúci článok >>
Slovenskí europoslanci naďalej nebudú môcť vystupovať v pléne
<< predchádzajúci článok
Analytik: Lacná ropa je historickou príležitosťou pri ochrane klímy

J. MARTINKOVÁ: Sexuálna orientácia nie je prekážkou adopcie detí - diskusné fórum čitateľov