Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2017

Ján Budaj chce presadiť priamu voľbu generálneho prokurátoraNa archívnej snímke Ján Budaj.Zdieľať
Na archívnej snímke Ján Budaj. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 20. marca (TASR) - Opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) buduje petičný výbor, ktorého cieľom je dosiahnuť priamu voľbu generálneho prokurátora. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že ak sa zmenu voľby šéfa prokurátorov nepodarí presadiť na pôde parlamentu, do hry vstúpi referendum.


"Blahoželám verejnosti, ktorá videla v priamom prenose, že stačí prejaviť názor a koalícia pri amnestiách ustúpila. Toto zdvihnutie sa verejnosti, ktoré dosiahlo zmenu názoru, je obrovský spoločenský úspech. Poďme ale ďalej. Vyzývam verejnosť, aby pomohla očistiť Slovensko aj v oblasti generálnej prokuratúry. Chcem zmeniť spôsob voľby generálneho prokurátora tak, že to viac nebude výsledok tých, ktorí sú pri moci," vysvetlil Budaj.

Poslanec sa pýtal, kedy sa dočkáme takej nádeje, aká sála z rumunských námestí. "Kedy sa dočkáme, že budú súdení tí, ktorí ožobračujú túto krajinu? Kľúčovým hráčom, ktorý to môže zastaviť alebo pustiť, je na konci dňa vždy generálny prokurátor," povedal Budaj, ktorý je presvedčený, že ak sa chceme dočkať fungujúcej justície, musíme niečo urobiť s generálnym prokurátorom ako inštitúciou.

"Darí sa mi získať podporu pre vznik petičného výboru. Amnestie považujeme za vyhraté, vyhrali sme my, oni ustúpili. Ak to napokon zmaria, verejnosť to uvidí v priamom prenose. Chceme ísť ale ďalej dopredu. Mám nádej, že získam pre takúto iniciatívu aj odborníkov z oblasti ústavného práva, ale aj spoluprácu osobností ako Iveta Radičová či Pavol Demeš. Chcel by som, aby v petičnom výbore bola aj Anna Remiášová," zdôraznil.

Budaj chce o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora najskôr rokovať s politickými stranami. Ak však nebude vôľa zmeniť zákon v parlamente, je pripravený siahnuť po referende, ktoré by mohlo byť spojené s budúcimi komunálnymi voľbami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok pre údržbu nepremáva
<< predchádzajúci článok
Po útokoch v Bruseli mali nasledovať ďalšie, vyplýva z nahrávky

Ján Budaj chce presadiť priamu voľbu generálneho prokurátora - diskusné fórum čitateľov