Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. januára 2024

Japonci úspešne vyslali na obežnú dráhu satelit Optical-8, budú ním sledovať rakety KĽDR (video)


Tagy: Satelit

Japonsko úspešne vyslalo na obežnú dráhu satelit na zbieranie informácií. Cieľom optického satelitu, ktorý je súčasťou úsilia Tokia o posilnenie vojenských kapacít, je sledovať pohyby vo vojenských ...Zdieľať
japonsko raketa h2 676x451 12.1.2024 (SITA.sk) - Japonsko úspešne vyslalo na obežnú dráhu satelit na zbieranie informácií. Cieľom optického satelitu, ktorý je súčasťou úsilia Tokia o posilnenie vojenských kapacít, je sledovať pohyby vo vojenských lokalitách v Severnej Kórei a zlepšiť reakciu na prírodné katastrofy.

Satelit sa dostal na orbituRaketa H2A, za ktorej štartom je spoločnosť Mitsubishi Heavy Industries (MHI), vzlietla so satelitom Optical-8 z vesmírneho strediska Tanegašima. Vládne satelitné spravodajské centrum a MHI uviedli, že štart bol úspešný a satelit sa odpojil od rakety a dostal na plánovanú orbitu.
 

Launch of Mitsubishi's H2A rocket seen from Japan Airlines flight.

H2A F48 carried a government intelligence-gathering satellite on a mission to watch movements at military sites in North Korea and improve responses to natural disasters.#H2AF48 pic.twitter.com/7qTtP55GU3

— Science Simplified (@SciSimpAAG) January 12, 2024


Optický satelit dokáže zachytiť detailné zábery, hoci jeho schopnosti sú obmedzené počas zlého počasia. Informácie by mal začať dodávať o niekoľko mesiacov.

Japonský program satelitov


Japonsko začalo program satelitov na zber informácií po tom, čo v roku 1998 nad Japonskom preletela severokórejská raketa. Japonsko chce vytvoriť sieť desiatich satelitov, vrátane tých, ktoré majú radary a fungujú aj počas zlého počasia, aby dokázalo zachytiť a poskytnúť včasné varovanie pred možným odpálením rakiet.

Piatkový štart bol pozorne sledovaný, keďže sa uskutočnil pred plánovaným štartom novej rakety H3 vyvinutej MHI a vesmírnou agentúrou JAXA. Ten je naplánovaný na 15. februára. Prvý skúšobný let novej rakety, ktorá je nástupcom H2A, minulý rok zlyhal.
 Zdroj: SITA.sk - Japonci úspešne vyslali na obežnú dráhu satelit Optical-8, budú ním sledovať rakety KĽDR (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Satelit
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ikonická loď Queen Mary 2 sa plaví po svetových oceánoch už 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Video: DJ Mark VOSS s Grúňom predstavujú retro banger Ja vodku rád pijem