Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. februára 2020

Jedna z najjasnejších hviezd našej oblohy exploduje, výbuch v budúcnosti vraj ovplyvní aj ZemHviezda Betelgeuse v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam zemskej oblohy, od októbra minulého roka rýchlo stráca svoju jasnosť. Vedci preto nevylučujú, že vo vzdialenej ...Zdieľať
gettyimages 1198303044 676x436 22.2.2020  - Hviezda Betelgeuse v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam zemskej oblohy, od októbra minulého roka rýchlo stráca svoju jasnosť. Vedci preto nevylučujú, že vo vzdialenej budúcnosti exploduje. Informovala o tom televízia CNN, ktorá sa odvoláva na výskum profesora astronómie Eda Guinana z americkej univerzity Villanova.

Kandidát na supernovuEšte v októbri Betelgeuse žiarila 2,5 krát viac ako teraz, kedy sa v rebríčku najžiarivejších hviezd prepadla na 23. miesto. Guinan, ktorý hviezdu so svojimi kolegami sleduje od 80. rokov, považuje Betelgeuse za kandidáta na supernovu, teda na hviezdnu explóziu.

Podľa Guinana je tiež možné, že hviezda bude pokračovať v útlme jasnosti. „To by znamenalo, že sa ocitneme tesne pred úžasným svetelným úkazom,“ dodal.

A pretože je Betelgeuse vo vzdialenosti zhruba 700 svetelných rokov, čo je v galaktickom meradle možné považovať za tesné susedstvo, prípadná explózia by mala vplyv aj na Zemi.

Žiarenie môže spáliť ozón v atmosfére


„Bude to veľmi jasná hviezda, ktorá bude viditeľná aj vo dne,“ povedal Guinan. Uviedol, že bezprostrednou hrozbou pre život na Zemi Betelgeuse nebude, ultrafialové žiarenie z hviezdnej explózie by ale mohlo spáliť ozón v atmosfére.

Až existujúca Betelgeuse vyhorí na železné jadro, kedy nebude schopná jadrovej fúzie, tak sa rýchlo zrúti, čo následne povedie k explózii. Bývalý červený nadobor sa rozžiari jasnou modrou farbou, ktorá bude žiariť tri až štyri mesiace. Proces vyhasnutia potom potrvá asi rok.


Zdroj: Webnoviny.sk - Jedna z najjasnejších hviezd našej oblohy exploduje, výbuch v budúcnosti vraj ovplyvní aj Zem © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Legendárny Lasicov album Ja som optimista vychádza na vinylovej platni
<< predchádzajúci článok
Právnik podal na speváčku trestné oznámenie pre jej údajné zosmiešnenie hymny

Jedna z najjasnejších hviezd našej oblohy exploduje, výbuch v budúcnosti vraj ovplyvní aj Zem - diskusné fórum čitateľov