Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2010

Jukovyči spadol na hlavu obrovský smútočný veniecUkrajinský prezident Viktor Janukovyč zažil v pondelok nepríjemné faux pas. Počas pondelkovej akcie pri príležitosti uctenia si pamiatky obetí stalinského hladomoru, pri ktorom prišli o ...Zdieľať
janukovic Foto: SITA/AP

KYJEV 18. mája (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zažil v pondelok nepríjemné faux pas. Počas pondelkovej akcie pri príležitosti uctenia si pamiatky obetí stalinského hladomoru, pri ktorom prišli o život milióny Ukrajincov, mu spadol na hlavu obrovský smútočný veniec. Na akcii sa okrem Janukovyča zúčastnil aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. V utorok o tom informoval denník Ukrajinska Pravda, ktorého reportéri sa stali svedkami celého incidentu.

Janukovyč sa spoločne s Medvedevom prišli pokloniť pred pamätníkom Večný oheň, ktorý je súčasťou Hrobky neznámeho vojaka v kyjevskom Parku Slávy. Keď prezident Ukrajiny pristúpil k monumentu a poklonil sa mu, nárazový vietor sa oprel do obrovského venca zaveseného rovno pred ním a spadol mu priamo na hlavu. Janukovyčova ochranka svojmu šéfovi okamžite pribehla na pomoc a pomohla mu dať dole ťažký predmet. Tlačový odbor ukrajinského prezidenta následne médiá požiadal, aby videozáznam z nepríjemného incidentu nezverejňovali. Tie však výzvu neuposlúchli a video sa krátko na to stalo hitom internetu.

Janukovyč, ktorého politika smerom k Rusku je oveľa ústretovejšia ako v prípade jeho prozápadného predchodcu Viktora Juščenka, po svojom zvolení zvrátil oficiálne stanovisko Ukrajiny k hladomoru. Podľa neho je "nesprávne" a "nespravodlivé" označovať túto udalosť za genocídu a išlo o "spoločnú tragédiu sovietskeho ľudu".
Veľký hladomor postihol Ukrajinu v rokoch 1932-33. Spôsobili ho sovietske orgány, ktoré prinútili roľníkov odovzdať úrodu a súkromný majetok štátu a vstúpiť do roľníckych družstiev. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Počet obetí sa odhaduje na 4 až 10 miliónov. Ukrajinský hladomor bol sovietskymi orgánmi dlho udržiavané tajomstvo.

V roku 2006 ukrajinský parlament schválil zákon, podľa ktorého bol hladomor v rokoch 1932-1933 genocídou ukrajinského obyvateľstva. Niekoľko krajín vrátane USA, Kanady, Rakúska, Maďarska a Litvy začali hladomor považovať za genocídu. Takéto hodnotenie odmieta Rusko a argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane.SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Číňania sa údajne nechcú stretnúť s Fischerom
<< predchádzajúci článok
LAMMERT: Euro určite prežije