Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2011

Júliu Tymošenkovú budú liečiť mimo väznice, sľúbil prezidentUkrajinský prezident Viktor Janukovyč v utorok prisľúbil, že uväznená expremiérka Julija Tymošenková pôjde do dvoch dní na lekárske ošetrenie mimo väznice v Kyjeve. Prezident to vyhlásil po tom, ako ...Zdieľať
tymosenkova KYJEV 22. novembra (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v utorok prisľúbil, že uväznená expremiérka Julija Tymošenková pôjde do dvoch dní na lekárske ošetrenie mimo väznice v Kyjeve. Prezident to vyhlásil po tom, ako ukrajinská ombudsmanka Nina Karpačevová vyjadrila obavy o zdravotný stav expremiérky, ktorá údajne cez víkend nedokázala pre slabosť vstať z postele, no napriek tomu ju vypočúvali v cele.


Janukovyč podľa vlastných slov už o lekárskom vyšetrení Tymošenkovej hovoril s ministrom zdravotníctva, vnútra a s prokurátorom.

"Povedal som im, že zdravotná starostlivosť vo väznici ešte nedosiahla dostatočnú úroveň, takže liečba sa musí uskutočniť v zdravotníckom zariadení v Kyjeve mimo väznice," povedal Janukovyč s tým, že sa tak stane ešte dnes alebo zajtra.

Tymošenková už požiadala medzinárodné zdravotnícke organizácie o pomoc pri vyšetrení a liečení jej zhoršujúceho sa zdravotného stavu. Minulý týždeň sa obrátila na Medzinárodný výbor Červeného kríža a na organizáciu Lekári bez hraníc.

Bývalú premiérku nedávno odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie právomocí pri podpise nevýhodného kontraktu na dodávky ruského plynu v roku 2009. Ukrajinské úrady vzniesli pred týždňom ďalšie obvinenie z daňového úniku, sprenevery a zatajovania príjmov v cudzej mene. Tymošenková čelí trestnému stíhaniu aj v ďalších prípadoch týkajúcich sa sprenevery a vyšetrujú ju aj v súvislosti s vraždou poslanca a podnikateľa Jevhena Ščerbana na objednávku spred 15 rokov. Tymošeková všetky obvinenia odmieta ako politicky motivované . Podobný názor má aj EÚ, ktorá opakovane vyzvala na jej prepustenie z väzenia a pohrozila zhoršením vzťahov s Kyjevom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tymošenková žiada vyšetrenie zahraničnými expertmi (18. 11. 2011)
 Tymošenkovú obvinili z daňových únikov a sprenevery (11. 11. 2011)
 Ukrajinská expremiérka mala byť zapletená do vraždy (30. 10. 2011)
 Proces s Tymošenkovou bol zneužitím súdnej moci (27. 10. 2011)
 Bývalej ukrajinskej premiérke hrozí ďalší proces (24. 10. 2011)
 Nikto nestojí nad zákonom, ani ja, podotýka Janukovyč (18. 10. 2011)
 Nový Tymošenkovej prípad sa týka dlhu Rusku, uviedol Lavrov (17. 10. 2011)
 Tymošenková spôsobila Ukrajine škodu za 80 miliárd dolárov (8. 10. 2011)
 Tymošenkovú nezachráni ani novela trestného zákona (4. 10. 2011)
 Tymošenková nemieni požiadať o milosť (30. 9. 2011)nasledujúci článok >>
Vzdaj sa moci, vyzýva sýrskeho prezidenta turecký premiér
<< predchádzajúci článok
Staré Mesto v Bratislave rieši osud trhoviska na Žilinskej

Júliu Tymošenkovú budú liečiť mimo väznice, sľúbil prezident - diskusné fórum čitateľov