Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2018

Juncker odkázal Británii, že nechce vytvárať európsky superštátNa archívnej snímke Jean-Claude Juncker.Zdieľať
Na archívnej snímke Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP
Brusel 14. februára (TASR) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu povedal, že nepresadzuje vytvorenie európskeho "superštátu". Reagoval tak na stúpencov brexitu - vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie -, ktorí ho kritizujú za názory, ktoré vnímajú ako federalistické.


"Som jednoznačne proti európskemu superštátu... To je absolútny nezmysel," uviedol Juncker na tlačovej konferencii v čase, keď britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vystupoval s prejavom o plánoch Londýna na ďalší postup ohľadom brexitu.

Juncker tiež novinárom povedal, že vidí nádej na zblíženie medzi poľskou vládou a Európskou komisiou. Podľa vlastných slov hovoril "obšírne" s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým, pričom podpredseda EK Frans Timmermans sa v uplynulých dňoch tiež stretol s poľskými predstaviteľmi.

"Pokračujeme v našom dialógu a ja si myslím, že existuje dobrá nádej, že sa poľské postoje priblížia k našim," citovala Junckera agentúra Reuters.

EK v decembri po prvý raz uplatnila článok 7 Lisabonskej zmluvy, keď dala Varšave tri mesiace na úpravu kritizovaných súdnych reforiem. Ak poľská vláda neustúpi, komisia by mohla členské štáty vyzvať, aby voči Poľsku pripravili sankcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ZMOS nesúhlasí s predloženým návrhom nového stavebného zákona
<< predchádzajúci článok
Ľ. Galko neodstúpi z funkcie predsedu výboru na kontrolu činnosti NBÚ

Juncker odkázal Británii, že nechce vytvárať európsky superštát - diskusné fórum čitateľov