Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2014

Junckerove rokovania o budúcej Európskej komisii zablokovala MerkelováNemecká spolková kancelárka Angela Merkelová podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel na nedávnom summite Európskej únie ostro namietala voči okamžitému ...Zdieľať
Angela Merkelová Foto: TASR/AP
Berlín 1. júna (TASR) - Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel na nedávnom summite Európskej únie ostro namietala voči okamžitému povereniu Jeana-Clauda Junckera rokovaniami o novej Európskej komisii (EK). Dokonca tam vraj pohrozila, že sa prípadne spojí s britským premiérom Davidom Cameronom a jeho kandidatúru zablokujú.


Stalo sa to vraj v reakcii na požiadavku predsedu poľskej vlády Donalda Tuska, aby Európska rada poverila Junckera rokovaniami, ktoré by viedli k zostaveniu budúcej EK.

Merkelová práve v tej chvíli úspešne pohrozila zorganizovaním menšiny, ktorá by v prípade rokovania o poľskom návrhu zablokovala kvalifikované väčšinové rozhodnutie vo veci.

Napokon, práve z Merkelovej iniciatívy došlo k povereniu Hermana Van Rompuya rokovaniami s predstaviteľmi Európskeho parlamentu o personálnom obsadení postu predsedu EK. Fakt, že sa europoslanci vyslovili už krátko po voľbách za Junckera vnímala Merkelová ako "vyhlásenie vojny" či "puč".

Jean-Claude Juncker Foto: TASR/Martin Turanovič
Podľa slov francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktoré mali zaznieť v kruhu jeho blízkych spolupracovníkov, by na vyriešenie celej záležitosti bolo stačilo "pol vety" od kancelárky. Hrozba britského premiéra Davida Camerona, ktorý naznačil možné vystúpenie ostrovnej monarchie z Európskej únie v prípade výberu Jeana-Clauda Junckera, sa však neminula účinkom. Merkelová tak luxemburského expremiéra nepodporila. Britské vládne zdroje medzičasom fakticky dementovali obsah výrokov, ktoré mal podľa nemeckého Der Spiegel uviesť David Cameron v utorok počas bruselského summitu.

Samotného Junckera oslovilo po rokovaniach celkove 22 účastníkov summitu, od ktorých sa dozvedel podrobnosti. Angela Merkelová však medzi nimi nefigurovala. Kandidát sa napriek evidentnému odporu z viacerých strán profiluje sebavedomo.

Európa sa nemusí nechať vydierať, vyhlásil pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag a konštatoval, že je optimistom vzhľadom na širokú podporu zo strany kresťanskodemokratických i socialistických predstaviteľov v Európskej rade. Teraz pôjde o to, dostať na palubu aj ten zvyšok, vyplynulo z jeho slov.

Angela Merkelová podporila verejne Junckera po prvý raz v piatok. Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier sa dnes počas návštevy Kataru vyjadril, že je optimistom v súvislosti s posunom diskusie smerom k výberu Junckera, s ktorým ráta ako s budúcim predsedom EK. Súčasne pripomenul dohodu o tom, že predsedom EK by sa mal stať nominant najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, ktorým je na základe výsledkov eurovolieb práve Juncker.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priaznivci ťažných koní sa už po trinástykrát stretli v Kováčovej
<< predchádzajúci článok
Rozprávková dedinka Habakuky otvárajú letnú sezónu koncom júna

Junckerove rokovania o budúcej Európskej komisii zablokovala Merkelová - diskusné fórum čitateľov