Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. apríla 2007

Kasparov vyzval Západ, aby sa postavil proti PutinoviPopredná osobnosť ruskej protiputinovskej opozície a bývalý šachový veľmajster Garri Kasparov vyzval vo štvrtok západných lídrov, aby sa postavili proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Varoval ...Zdieľať

VIEDEŇ 27. apríla (WEBNOVINY) - Popredná osobnosť ruskej protiputinovskej opozície a bývalý šachový veľmajster Garri Kasparov vyzval vo štvrtok západných lídrov, aby sa postavili proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Varoval ich, že nečinnosť z nich urobí spoluzodpovedných za zločiny, ku ktorým ešte len dôjde. "Je na čase, aby Západ povedal Putinovi, že sa už ďalej nebude ticho prizerať. Je na čase povedať Putinovi a jeho gangu, že ak budú pokračovať v pretváraní Ruska na diktatúru, bude to mať hospodárske a politické dôsledky, pretože ticho znamená súhlas." Vyhlásil Kasparov počas prednášky na tému Rusko - šesť mesiacov bez Anny Politkovskej, ktorú vo Viedni zorganizovalo Fórum Bruna Kreiského pre medzinárodný dialóg.

Kasparova tento mesiac zatkala, nakrátko zadržala a vypočúvala ruská polícia po opozičných demonštráciách v Petrohrade a Moskve. Tvrdé policajné zásahy proti demonštrantom vyvolali mohutnú kritiku zo strany ruskej opozície aj zahraničia. Kasparova okrem toho v Rusku vypočúvali z podnecovania extrémizmu, ktorého sa mal dopustiť v nedávnych rozhovoroch pre médiá. Po štvorhodinovom výsluchu minulý týždeň Kasparov uviedol, že Kremeľ tlačí na vyšetrovateľov, aby získali dôkazy z jeho tvrdení a činov a usvedčili ho z extrémizmu. "Extrémizmus je teraz všetko, čo zaň označia", dodal Kasparov.

Kasparov dal súčasným lídrom za príklad bývalých amerických prezidentov, Ronalda Reagana a Johna F. Kennedyho. "Kennedy a Reagan verili, že demokracia je najmocnejšia sila, ktorá zlepšuje život všade vo svete a robí ho bezpečnejším... Ak by oni konali ako (prezident George W.) Bush a ďalší (západní politici) konajú dnes, hral by som teraz šach v Sovietskom zväze", skonštatoval Kasparov. "Ak západní lídri budú naďalej ignorovať signály a povolia Putinove tvrdé zákroky, budú spoluzodpovední za zločiny, ku ktorým dôjde." Podľa neho Putin sa naučil, že ak bude robiť malé kroky "Západ povie málo a neurobí nič".

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sarkozy vraj stiahne vojakov z Afganistanu, ak vyhrá voľby
<< predchádzajúci článok
Nemci postavia nový reaktor v Jaslovských Bohuniciach