24. septembra 2012

KHL: Slovan vyhral nad Astanou 4:2

Tagy: KHL Slovan

O góly belasých sa postupne postarali Miklík, Daňo, Vondrka a Blizňák.

KHL: Slovan vyhráva v prvej tretine s Astanou 1:0 Hokejisti Slovana Bratislava natiahli sériu úspechov v Kontinentálnej hokejovej lige na štyri zápasy.

V pondelok si poradili na vlastnom ľade v zaujímavom a emóciami nabitom zápase s kazašským Barysom Astana 4:2.

Vypredaná Slovnaft aréne videla ďalší kvalitný súboj, domáci tím vyhral už tretí zápas za sebou pomerom 4:2. Slovan, ktorý má na svojom konte v sezóne 2012/13 z prvých ôsmich stretnutí 15 bodov a je v Západnej konferencii tretí. V ďalšom stretnutí KHL nastúpia "belasí" v stredu 26. septembra o 19.30 h proti Jugre Chanty-Mansijsk.

HC Slovan Bratislava - Barys Astana 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly
: 9. Michel Miklík (Vondrka), 14. M. Daňo (A. Šťastný), 23. Vondrka (Bližňák), 48. Blizňák - 22. Antropov (Upper), 45. Boyd

Slovan: Janus - Ľ. Višňovský, Boumedienne, Štajnoch, Ďatelinka, J. Tabaček, Švarný - Michel Miklík, Bližňák, Vondrka - Kukumberg, Ölvecký, Bartovič - Šatan, Lipiansky, L. Hudáček - M. Daňo, A. Šťastný, Dravecký
Astana: Lassila - F. Savčenko, Litvinenko, Novopašin, Hutchinson, Grigorijev, Mnatcjan, R. Savčenko, Beľakov - Antropov, Upper, Rudenko - Bochenski, Boyd, Dawes - Krasnoslobodcev, Gavrilin, Solariov - Alexandrov, Poliščuk, Žajlauov

KHL: Slovan vyhráva v druhej tretine nad Astanou 2:1
KHL: Radosť hráčov Slovana po prvom góle počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Barys Astana. Bratislava, 24. september 2012.

I. tretina

Sprava: Ľubomír Višňovský zo Slovana a Ilja Solariov z Astany počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Barys Astana. Bratislava, 24. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
Slovan po opatrnom začiatku z oboch strán prevzal iniciatívu a začal diktovať tempo hry.

V 6. min pri presilovke spálil ideálnu možnosť Boumedienne, následne skončilo Ďatelinkovo nahodenie na pravej žŕdke.

V 9. min sa po rýchlej akcii, ktorú založil Višňovský, dostal na ľavom kruhu k zakončeniu Miklík a trafil presne pod hornú žŕdku - 1:0. Slovan pokračoval v nápore a spálil ďalšie šance.

Janus dlho nemal veľa práce, od 13. min sa však frekvencia jeho zákrokov zvýšila. Najskôr vyriešil efektným semaforom pokus Krasnoslobodceva a potom zlikvidoval aj tutovku Gavrilina. V protiútoku predviedli svoje majstrovstvo Šťastný s Daňom a ich akciu zakončil druhý menovaný pri svojej premiére v KHL prvým gólom.

Dôležitý okamih pre ďalší vývoj stretnutia nastal v závere prvej tretiny, keď za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou putoval predčasne do šatní Ján Lipiansky.

II. tretina

Ján Lipiansky zo Slovana počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Barys Astana. Bratislava, 24. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
V 22. min neudržal Janus strelu Uppera a v skrumáži poslal puk do siete Antropov. O 61 sekúnd unikol Vondrka a ukážkovým bekhendovým blafákom vrátil Slovanu opäť dvojgólové vedenie. V 33. min fauloval v nájazde Ďatelinka Bochenského, ale zámorský hráč v službách Barysu nepremenil nariadené trestné strieľanie.

Na ľade pribudla nervozita, hra sa kúskovala a diváci videli aj pästné výmeny medzi Krasnoslobodcevom so Švárnym, Ölveckého s Mnacjanom či Štajnocha s Antropovom. Vďaka častým presilovkám sa pomer striel upravil v prospech Barysu, ale Janus odolával.

III. tretina

Nervozita v úvode tretej tretiny ustúpila a hráči sa venovali viac dianiu na ľade. V 45. min Dawes vrátil Janusom vyrazenú strelu spoza zadného mantinelu na voľného Boyda, bratislavský gólman sa už nestačil presunúť k druhej žŕdke - 3:2.

Slovan odpovedal v 47. min, Astane opäť nevyšla presilovka a v nájazde dvoch na jedného vo vlastnom oslabení skóroval Bližňák. Oba tímy mali potom ešte niekoľko možností na skórovanie, ale stav sa už nezmenil.

Útočníka Tomáša Mikúša zo Slovana Bratislava vyhlásilo vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy za najlepšieho nováčika predchádzajúceho týždňa v tejto nadnárodnej súťaži. Devätnásťročný hokejista sa v dvoch minulotýždňových dueloch podieľal gólom na triumfe "belasých" nad SKA Petrohrad 4:2 a asistenciou pri víťazstve nad Avangardom Omsk rovnako 4:2, dovedna si pripísal dva plusové body.

Hlasy:

Rostislav Čada (tréner Slovana): "Bolo to rýchle stretnutie, hralo sa s nasadením, ale pomerne nečisto. My sme zo súboja vyšli s mínus jedenástimi trestnými minútami, čo sa prejavilo v nasadzovaní hráčov a ich postupnej únave. Našťastie, zásluhou bojovnosti a odvedenej práce sa to pre nás skončilo veľmi pozitívne, lebo sme dali dva góly v oslabení. To sa ukázalo ako rozhodujúce spolu s dobrým výkonom Jara Janusa a veľkej podpore nášho publika."

Vladimir Krikunov (tréner Astany): "V prvej tretine sme nehrali dobre. Neviem, čo to spôsobilo. Potom to už bolo lepšie, ale v našej presilovke sme inkasovali dva góly, čo rozhodlo. Pozrel som si duel Slovana s Omskom, už vtedy to bol z strany bratislavského tímu dobrý výkon. Ja som očakával od mojich hráčov, že zahrajú lepšie. Nešli nám presilovky."