Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. apríla 2010

Klaus kritizuje neúčasť predstaviteľov EÚ v PoľskuČeský prezident Václav Klaus v nedeľu ostro odsúdil neúčasť vrcholných predstaviteľov Európskej únie na pohrebe poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky ...Zdieľať
pohreb Foto: SITA/AP


PRAHA/KRAKOV 18. apríla (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus v nedeľu ostro odsúdil neúčasť vrcholných predstaviteľov Európskej únie na pohrebe poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky v Krakove, ktorá je podľa neho "neospravedlniteľná". Euroskeptický líder sa vyjadril v rozhovore pre Českú televíziu, ktorý poskytol po príchode do metropoly južného Poľska. Podobne ako mnoho iných svetových lídrov svoju účasť na poslednej rozlúčke odvolali aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, pričom ako dôvod uviedli chaos v leteckej doprave spôsobený popolom zo sopky na Islande. Klaus absolvoval vyše 500-kilometrovú trasu z Prahy vlakom a autom.

"Že neprídu niektorí Európania, že nepríde niekto z Bruselu, to sa mi zdá byť neospravedlniteľné," tvrdí Klaus. "A všetky tie vznešené frázy o európskej jednote ukazujú, že sú to skutočne len frázy." Spomedzi predstaviteľov EÚ sa na pohrebe nakoniec zúčastnil iba predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek, ktorý z Bruselu pricestoval autom. Rovnako sa do Krakova dopravili aj prezidenti Slovenska, Maďarska, Rumunska, Litvy a Lotyšska či estónsky premiér. Nemecký prezident Horst Köhler s manželkou priletel na pohreb vrtuľníkom.

Podľa informácií, ktoré prinieslo internetové vydanie denníka Rzeczpospolita, v posledných hodinách pred pohrebom odvolalo svoju účasť zhruba 50 štátnikov. Väčšinu krajín tak obrade zastupovali veľvyslanci. Do Krakova nakoniec nedorazil ani taliansky kardinál Angelo Sodano, ktorý mal ako vyslanec pápeža Benedikta XVI. slúžiť zádušnú omšu v Bazilike nanebovstúpenia najsvätejšej Panny Márie. Nahradil ho krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz, pripravenú kázeň však prečítal poľský pápežský nuncius Jozef Kowalczyk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidentský pár už odpočíva vo wawelskej hrobke
<< predchádzajúci článok
Ministri dopravy EÚ budú rokovať o popole

Klaus kritizuje neúčasť predstaviteľov EÚ v Poľsku - diskusné fórum čitateľov

Kto si mysli, ze Zapad berie slovanske staty vazne?18.4. 22:42:35