Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júla 2010

KĽDR: Lekári musia operovať aj bez anestetík


Tagy: KĽDR

Zdravotníctvo v Severnej Kórei je v stave rozpadu. Lekári musia niekedy vykonávať amputácie a iné operácie bez anestézie, pracujú pri svetle sviečok, používajú ...Zdieľať
nemocnica cina Ilustračné foto

Foto: SITA/AP
SOUL 15. júla (WEBNOVINY) - Zdravotníctvo v Severnej Kórei je v stave rozpadu. Lekári musia niekedy vykonávať amputácie a iné operácie bez anestézie, pracujú pri svetle sviečok, používajú nesterilizované injekčné ihly a nemocniciam chýbajú aj tie najzákladnejšie lieky. Vo štvrtok to v správe konštatovala organizácia Amnesty International (AI). Katastrofálny stav zdravotníctva je dôsledkom neustále sa zhoršujúcej ekonomickej situácie v KĽDR, kde mnohým z 24 milióna obyvateľov hrozia zdravotné problémy súvisiace s chronickou podvýživou ako tuberkulóza či anémia.

"Severná Kórea neposkytuje svojim občanom ani najzákladnejšiu zdravotnú starostlivosť," uvádza autorka správy Catherine Baberová. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva, aby obnovilo humanitárnu pomoc pre KĽDR. "Severokórejčania majú kritickú potrebu zdravotníckej a potravinovej pomoci," píše v správe s tým, že pomoc pre KĽDR by sa "nemala zneužívať ako politický futbal".

Správa sa opiera o výpovede vyše 40 Severokórejčanov, ktorí utiekli z krajiny, ako aj o zdravotnícke organizácie a profesionálov, ktorí spolupracovali so Severnou Kóreou. Pracovníci Amnesty International nedostali možnosť osobne navštíviť KĽDR. Z výpovedí svedkov však vyplýva, že nemocnice často nemajú elektrinu a lekári nemajú k dispozícii dostatok liekov. "Ak má šťastie, pacient dostane počas operácie anestéziu, no niekedy nie dosť na to, aby necítil bolesť. Bez základných liekov nemôžu zdravotnícke zariadenia v Severnej Kórei poskytovať služby ako operácie bez ohrozenia života pacientov," píše AI. Lekári často nedostávajú plat a hoci je zdravotná starostlivosť bezplatná, Severokórejčania musia lekárom dávať peniaze za ošetrenie.

SITA/AP/Reuters

Tagy: KĽDR
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN: Na humanitárnu pomoc treba ešte 5 miliárd USD
<< predchádzajúci článok
Koalícia sa zhodla na podpore eurovalu