Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

07. mája 2022

Kliešte môžu prenášať rôzne infekcie, chrániť sa možno aj očkovanímNapriek poklesu v počte hlásených prípadov v roku 2021 ÚVZ eviduje dlhodobo stúpajúci trend chorobnosti na kliešťovú encefalitídu.Zdieľať
Kliešte môžu prenášať rôzne infekcie, chrániť sa možno aj očkovaním

Kliešte, ktoré sa už začínajú objavovať v prírode, môžu prenášať viaceré infekcie, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tejto súvislosti pripomínajú, že pred encefalitídou sa možno na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie odporúčajú všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí.


Zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach. "Za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji," uviedla Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Napriek poklesu v počte hlásených prípadov v roku 2021 ÚVZ eviduje dlhodobo stúpajúci trend chorobnosti na kliešťovú encefalitídu. Dôvodom je podľa neho nízka zaočkovanosť populácie a vysoká aktivita kliešťov. "Zatiaľ čo v roku 2020 bol na Slovensku hlásený najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy za ostatných 20 rokov (186 prípadov), v roku 2021 išlo o pokles počtu prípadov takmer o polovicu (97 prípadov)," priblížil Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ. Dodal, že ani jeden z prípadov v roku 2021 nebol zaočkovaný. Lymská borelióza sa v roku 2021 vyskytla v 621 prípadoch, čo je pokles oproti roku 2020, keď ich bolo 961.

Kliešťová encefalitída je ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu, ktoré sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Najmä nepasterizovanými výrobkami z kozieho a ovčieho mlieka. Prejavuje sa podobne ako chrípka, horúčkou, bolesťami hlavy a svalov či nevoľnosťou. Po niekoľkých dňoch sa pridružujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, teda stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia či závraty.

Lymská borelióza sa zo začiatku prejavuje typickými kožnými zmenami, keď koža okolo miesta vpichu sčervená, pričom začervenanie sa šíri do okolia a zároveň centrum bledne. Postupne sa môže pridružiť zvýšená teplota, únava či bolesti svalov a kĺbov. Neskôr patrí k prejavom najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny či zápaly kĺbov a očnej rohovky.

Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je infekčné ochorenie vyvolané vírusom a antibiotiká v jej liečbe nie sú účinné, lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie a možno ju liečiť antibiotikami. Rozdiel medzi ochoreniami je aj vprevencii. "Pred kliešťovou encefalitídou sa vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje mimoriadne účinnú ochranu. Zdôrazňujeme však, že očkovanie chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska," priblížila Kerlik.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cyklobus odvezie turistov z Trnavy a Piešťan do Malých Karpát, môžu si požičať aj elektrobicykel
<< predchádzajúci článok
Jan Žižka predstavuje teaser