Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. mája 2007

Koaličná rada znepokojila zdravotníkov



Zdravotnícke profesijné a stavovské organizácie vyjadrujú znepokojenie nad výsledkami zasadnutia koaličnej rady, ktorá v pondelok rokovala aj o oblasti zdravotníctva. "Koaliční lídri sú totiž ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) - Zdravotnícke profesijné a stavovské organizácie vyjadrujú znepokojenie nad výsledkami zasadnutia koaličnej rady, ktorá v pondelok rokovala aj o oblasti zdravotníctva. "Koaliční lídri sú totiž pripravení aj naďalej pripravovať návrhy, ktoré budú znamenať oslabenie plurality, ako aj slobody výberu v systéme verejného zdravotného poistenia," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR Eduard Kováč.

Zdravotníci tak reagovali na pondelňajšie vyjadrenia predsedov koaličných strán, podľa ktorých sú možné kroky v zdravotníctve, ako je stanovenie minimálneho počtu poistencov pre zdravotnú poisťovňu, zníženie limitu prostriedkov určených na správu zdravotnej poisťovne či zavedenie jednej štátnej a jednej súkromnej zdravotnej poisťovne. "Od roku 1993, kedy bolo prijaté rozhodnutie o pluralitnom verejnom zdravotnom poistení, ani jedna vláda SR tento systém nezmenila a rešpektovala ho," zdôraznil Kováč.

Ako profesijné a stavovské organizácie pripomínajú, návrhy na oslabenie plurality sú v rozpore s programovým vyhlásením vlády, ktoré prijala súčasná vládna koalícia. Zdravotnícke organizácie trvajú na potrebe zachovať pluralitný model zdravotníctva a rovnocennosť štátnych a neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a štátnych a neštátnych zdravotných poisťovní. "Upozorňujú preto, že súčasné slovenské zdravotníctvo potrebuje predovšetkým riešenia najzávažnejších problémov, ktoré predstavuje sieť zdravotníckych zariadení, zadlžovanie, zle ohodnotené ľudské zdroje, ako aj samotná kvalita a efektivita služieb," uzavrel Kováč.

SITA



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Swisscom v prvom kvartáli stagnoval, predáva Antenna Hungaria
<< predchádzajúci článok
Putin využil oslavy víťazstva nad fašizmom na kritiku Estónska

Koaličná rada znepokojila zdravotníkov - diskusné fórum čitateľov