Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. augusta 2006

Kofi Annan je znepokojený udalosťami v BurundiGenerálny tajomník OSN Kofi Annan vyjadril silné znepokojenie v súvislosti s udalosťami v Burundi a vyzval vládu africkej krajiny, aby podporila riadny súdny proces s vrcholnými politikmi obvinenými z ...Zdieľať

NEW YORK 23. augusta (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyjadril silné znepokojenie v súvislosti s udalosťami v Burundi a vyzval vládu africkej krajiny, aby podporila riadny súdny proces s vrcholnými politikmi obvinenými z pokusu o štátny prevrat. Po odhalení pokusu zatkli v dňoch 31. júla až 3. augusta aj množstvo prominentných osôb, vrátane bývalého prezidenta Domitiena Ndayizeyeho.

Annan prostredníctvom svojho hovorcu vyzval vládu Burundi, aby podporila súdny proces a rešpektovala práva zatknutých osôb. Vyzval takisto ľud krajiny, a najmä "politických lídrov a ich strany, aby spolupracovali na zachovaní ťažko nadobudnutého mieru a konsolidácii krehkej demokracie v krajine. Generálny tajomník vyzval aj vládu a bojovníkov Národných oslobodzovacích síl, aby urýchlene uzavreli prebiehajúce rokovania o úplnom prímerí. Annan zároveň privítal konanie summitu v Burundi 29. augusta.

Front za demokraciu v Burundi (FRODEBU) v pondelok uviedol, že zatknutie exprezidenta Ndayizeyeho, podozrivého z účasti na pokuse o prevrat namierený proti prezidentovi Pierrovi Nkurunzizovi, je snahou vlády odvrátiť pozornosť od početných problémov, ktorým čelí. V súvislosti s pokusom o prevrat zatkli v krajine ôsmich podozrivých, vrátane bývalého viceprezidenta a iných vysokopostavených politikov.

V Burundi bolo od získania nezávislosti od Belgicka v roku 1962 niekoľko pokusov o štátny prevrat. V súčasnosti sa vedenie krajiny snaží o ukončenie trinásťročného etnického konfliktu, ktorý si vyžiadal okolo 300 tisíc obetí.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V procese so Saddámom budú v stredu svedčiť ďalší Kurdovia
<< predchádzajúci článok
O vyšetrovaní libanonskej vojny rozhodne do konca týždňa

Kofi Annan je znepokojený udalosťami v Burundi - diskusné fórum čitateľov