Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. mája 2018

Komajota vydá nový album na USB klúči s knihou ilustráciíNa archívnej snímke hudobník Martin Husovský zo skupiny Komajota.Zdieľať
Na archívnej snímke hudobník Martin Husovský zo skupiny Komajota. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 18. mája (TASR) – Prešovská skupina Komajota pracovala posledný rok na koncepčnom príbehovom albume Potrubis, ktorý vydá na USB kľúči v exkluzívnom knižnom balení. Obsahovať bude texty piesní a ilustrácie od výtvarníčky Márie Čorejovej. K dispozícii bude iba limitovaná zberateľská edícia v počte 100 kusov, k čomu kapela spustila predpredaj na svojej webovej stránke a vynecháva tým klasickú distribúciu cez kamenné predajne. Svojím priaznivcom ponúka v ucelenom videu ukážky nielen všetkých 15 skladieb, ale aj ilustrácie, ktoré ich vystihujú.


Na začiatku bol scenár a texty, ktoré dodal Michal Baláž. K nim Komajota skomponovala hudbu a postupne ako pesničky vznikali, vytvárala k nim Mária Čorejová ilustrácie. Nakoľko ide o ucelený príbeh, zohrávajú texty, hudba a grafika významnú úlohu.

"Potrubis je temný hudobný triler o láske, smrti a terorizme. Je to dystopický konceptuálny album, ktorý rozoberá témy nebezpečia konzumu a akejkoľvek totality či systému, ktorý vedie k strate alebo obmedzeniu slobody, identity a základných ľudských práv. Sú to témy vysoko aktuálne a univerzálne," približuje novinku scenárista a textár Michal Baláž.

Keďže kapela dostala k dispozícii scenár a všetky texty, pracovalo sa jej na tomto albume ľahšie ako na predchádzajúcich. Spevák Martin Husovský tiež vyzdvihol samotný koncept albumu, ktorý ponúka príbeh so všetkým, čo k tomu patrí a to sa pretavilo aj do hudby, ktorú skomponovali. Má to úvod, vývoj, prekvapenia a plynie, akoby ste pozerali napínavý film.

"Mišo Baláž nám poslal scenár o príbehu človeka, ktorý príde o všetko a v momente, kedy nemá čo stratiť, zostupuje do podsvetia. Stretáva tajnú organizáciu, niečo medzi teroristickou bunkou a fanatickou sektou. Spoznáva odvrátenú tvár sveta, v ktorom žil. Keď je vmanipulovaný do príprav teroristického útoku na banku, kde pracoval, rozhodne sa konať, aby zachránil to posledné, čo mu ešte ostalo," dodáva Husovský.

Novinka podľa očakávaní hudobníkov z kapely prekvapí poslucháčov, pretože prichádza s nie úplne pesničkárskymi kusmi. "Aj hudba nie je najjednoduchšia, ale veľmi sa z toho tešíme, pretože kapela sa vyvíja a užili sme si to. Najmä prítomnosť živého sláčikového telesa, ktoré sme mali možnosť natočiť. Takisto sme nahrávali sitár, trúbky, dali sme pesničkám naozaj kvetnaté aranže," spomína Martin Husovský na chvíle v štúdiu.

Diera, Laura, Prázdniny, Nemí, Imunita, Mikroorganizmy, Polnoc, Drink, Podzemie, Bunka, Systém, Armáda, Aura, Peklo, Uprostred - to sú názvy skladieb, ktoré vytvorili príbeh s názvom Potrubis. Kapela ho ponúka na svojej stránke www.komajota.sk a v týchto dňoch sa rozhoduje, či bude nasledovať samostatný singel.

TASR informoval PR manažér kapely Edo Kopček

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Starý zámok v Banskej Štiavnici opäť ožije remeslami a zábavou
<< predchádzajúci článok
Slovenská pošta vydáva známku s motívom historickej elektrárne

Komajota vydá nový album na USB klúči s knihou ilustrácií - diskusné fórum čitateľov