Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. apríla 2022

Koncom marca na Slovensku zachytili vyše 40 sťahovavých druhov vtákovSťahovavé vtáky čelia počas migrácie mnohým hrozbám a často patria medzi ohrozené druhy.Zdieľať
Koncom marca na Slovensku zachytili vyše 40 sťahovavých druhov vtákov

Ku koncu marca na Slovensku zaznamenali viac ako 40 sťahovavých druhov vtákov. Sú medzi nimi druhy, ktoré zimujú v Afrike, napríklad bociany biele aj čierne, lastovičky, belorítky, lyžičiar biely, rybár kršiak či kačica chrapačka. Informovala o tom Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife (SOS/BirdLife) Slovensko v súvislosti s Medzinárodným dňom vtáctva, ktorý pripadá na 1. apríla.


Sťahovavé vtáky čelia počas migrácie mnohým hrozbám a často patria medzi ohrozené druhy. Sú vystavené nelegálnemu lovu a strácajú vhodné územia na odpočinok, vyhľadávanie potravy a prezimovanie. "Neútešná situácia ich často čaká aj na hniezdiskách, kde sa im podmienky zhoršujú v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, lesníctva, klimatickej zmeny či prenasledovaním a pytliactvom," skonštatovala organizácia.

Populácie druhov z nášho územia migrujú eurázijsko-africkými migračnými trasami. Mnohé využívajú migračné koridory. Najvýznamnejšie sú juhovýchodná migračná trasa vedúca cez Bospor, juhozápadná trasa vedúca cez Gibraltár, trasa vedúca cez Taliansko a Stredozemné more, priblížil Ján Gúgh z SOS/BirdLife.

"Prekonanie celej vzdialenosti je oproti jesennému putovaniu rýchlejšie, pretože vtáky ženie pud rozmnožovania smerom na ich hniezdiská, aby obsadili najatraktívnejšie teritóriá s dostatkom potravy," podotkol.

Prílety vtáctva potrvajú do začiatku mája, keď zo zimovísk doletia aj posledné druhy, napríklad červenák karmínový či kolibiarik sivozelený, doplnil.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medvedí cesnak vyženie z tela bacily, nebezpečné toxíny a naštartuje imunitu
<< predchádzajúci článok
Video: Korben Dallas zverejnili klip ku gospelovej skladbe Teória všetkého