Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2007

Kongresmanov znepokojili plány na odblokovanie účtov KĽDRSkupina republikánskych kongresmanov vyjadrila v utorok znepokojenie nad postupom americkej vlády, ktorá sa snaží vyriešiť problém zmrazených severokórejských účtov. Kongresoví vyšetrovatelia z ...Zdieľať

WASHINGTON 13. júna (WEBNOVINY) - Skupina republikánskych kongresmanov vyjadrila v utorok znepokojenie nad postupom americkej vlády, ktorá sa snaží vyriešiť problém zmrazených severokórejských účtov. Kongresoví vyšetrovatelia z Úradu pre zodpovednosť vlády (GAO) by mali podľa nich preveriť, či snaha o uvoľnenie 25 miliónov dolárov zo severokórejských účtov zadržiavaných v banke v Macau neporušuje zákony o boji proti praniu špinavých peňazí a falšovaniu peňazí. Kroky ministerstva zahraničných vecí a financií sú v prípade severokórejských účtov "znepokojujúce", píše sa v liste, v ktorom sa šiesti kongresmani obrátili na GAO.

Americké ministerstvo financií oznámilo v pondelok, že v spolupráci s Ruskom a úradmi v Macau pracuje na riešení problému zmrazených severokórejských účtov, ktorý je prekážkou v procese jadrového odzbrojenia KĽDR. Severná Kórea odmieta realizovať svoj sľub na uzavretie jadrového reaktora v Jongbjone, kým nedostane peniaze, ktoré sú zmrazené na účtoch v banke v Macau. Fondy boli odblokované, ale iné banky nechcú manipulovať s účtami, ktoré podľa USA súviseli s praním špinavých peňazí. Proces odzbrojovania sa tak na celé mesiace zastavil.

Americké ministerstvo financií v reakcii na iniciatívu kongresmanov uviedlo, že účasť ministerstva na transakcii bude plne v súlade s príslušnou legislatívou.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veteška sa prebral z narkózy, jeho stav je stabilizovaný
<< predchádzajúci článok
Doručia rozsudok na pojednávanie s kyselinármi