Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. októbra 2017

Kontroverzný ruský výtvarník v Paríži podpálil budovu Banque de FranceIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 

Paríž 16. októbra (TASR) - Ruský politický aktivista a umelec Piotr Pavlenskij, známy predovšetkým svojimi svojráznymi formami protestov, v noci nadnes v centre Paríža spáchal podpaľačský útok. Jeho terčom bola budova Banque de France na Námestí Bastily.


Podľa francúzskeho denníka Libération polícia na mieste zadržala umelca a ďalšiu osobu.

V komuniké, ktoré Pavlenskij zverejnil na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter, zdôvodňuje svoje konanie tým, že "Banka Francúzska zabrala miesto Bastily, bankári zabrali miesto kráľov (...)." Dodal, že "obnovenie revolučného Francúzska zapáli požiar svetovej revolúcie".

Fotografie ruského umelca, ako podpaľuje okná na prízemí budovy Banque de France, zverejnila na svojom twitterovom konte novinárka a aktivistka Sarah Constantinová.

Spravodajský web France Info informovala, že Banque de France podá trestné oznámenie za poškodzovanie majetku.

Piotr Pavlenskij

Pavlenskij je známy ako vykonávateľ celého radu škandalóznych akcií, keď si napríklad zašil ústa na podporu punkovej skupiny Pussy Riot, inokedy sa zase nahý omotal ostnatým drôtom.

V novembri 2013 si klincom prerazil miešok a spojil ho s dlažbou na Červenom námestí v Moskve, čím chcel protestovať proti ľahostajnosti ruskej spoločnosti voči spoločenským problémom.

O rok neskôr si pred Štátnym psychiatrickým centrom v Moskve odrezal časť ucha, aby dal najavo nesúhlas s tým, že Rusko rieši svoju politiku tak, že ľudí označuje za duševne chorých.

Vlani v decembri Pavlenskij aj so ženou a dvoma deťmi emigroval z Ruska do Francúzska, kde mu v máji udelili politický azyl. 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Macron odoberie Rad čestnej légie Weinsteinovi, obvinenému zo sexuálneho obťažovania
<< predchádzajúci článok
Archeológovia objavili prvý rímsky amfiteáter v starom Jeruzaleme

Kontroverzný ruský výtvarník v Paríži podpálil budovu Banque de France - diskusné fórum čitateľov