Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. decembra 2006

Koruna si pred Vianocami opäť vylepšila svoje maximumKoruna v piatok opäť prepisovala históriu. Ako uviedol díler ČSOB Robert Hakszer, ráno otvárala na úrovni 34,530 / 560 SKK/EUR. Okolo poludňajších hodín však začala slovenská mena prudko ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Koruna v piatok opäť prepisovala históriu. Ako uviedol díler ČSOB Robert Hakszer, ráno otvárala na úrovni 34,530 / 560 SKK/EUR. Okolo poludňajších hodín však začala slovenská mena prudko posilňovať, až dosiahla svoje maximum 34,300 SKK/EUR. "Záujem o korunu prejavili dve silné zahraničné banky," konštatoval díler s tým, že pred koncom obchodovania sa nachádzala na 34,350 / 370 SKK/EUR. Rekordné úrovne koruny sú však podľa Hakszera ovplyvnené aj nižšou likviditou na trhu, ktorá umožňuje zaznamenávať korune väčšie pohyby.

V uplynulých dňoch proti silnej korune verbálne zasiahol guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko. Podľa dílera je možné, že súčasné úrovne slovenskej meny môžu centrálnu banku znepokojiť a tá by mohla voči korune intervenovať. "NBS by vianočnou či povianočnou intervenciou neprekvapila," konštatoval Hakszer s tým, že pokiaľ sa proti korune nezasiahne, mala by posilňovať, a aj vďaka nižšej likvidite by pohyby mohli byť väčšie. "Z makroekonomického ani politického hľadiska nie sú faktory, ktoré by korunu oslabovali," uviedol Hakszer. Podľa neho však hranicu 34,000 SKK/EUR koruna v najbližších dňoch pravdepodobne nezlomí.

Americký dolár sa voči euru kótoval na 1,3180 USD/EUR. Slovenská mena sa tak voči americkému doláru prepočítavala na 26,040 / 070 SKK/USD, čo je historický rekord. Vzájomný pomer slovenskej koruny a jej českej menovkyne sa dostal na 1,2470 / 2490 SKK/CZK, čo je podľa dílera najsilnejšia úroveň od apríla 2004.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kancelárka Merkelová navštívi USA začiatkom roka 2007
<< predchádzajúci článok
Podľa Mikolaja zriaďovatelia nemajú dôvod obrátiť sa na ÚS