Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

02. mája 2006

Košice opäť v najvyššej slovenskej futbalovej súťažiFutbalisti MFK Košice sa už päť kôl pred koncom II. ligy 2005/2006 stali istými postupujúcimi do nastávajúceho ročníka najvyššej súťaže. Mužstvo z východu Slovenska o postupe v "predstihu" rozhodlo ...Zdieľať

KOŠICE 2. mája (WNSITA) - Futbalisti MFK Košice sa už päť kôl pred koncom II. ligy 2005/2006 stali istými postupujúcimi do nastávajúceho ročníka najvyššej súťaže. Mužstvo z východu Slovenska o postupe v "predstihu" rozhodlo po víťazstve 3:1 v sobotňajšom zápase 25. kola v Humennom. Košičania majú aktuálne na čele tabuľky II. ligy na svojom konte 58 bodov, o jeden viac ako druhý v poradí Slovan Bratislava. Do najvyššej súťaže postupujú prvé tri tímy. V súčasnosti štvrtá Rimavská Sobota stráca síce na MFK 14 bodov, po skončení druholigovej súťaže jej však odpočítajú šesť bodov a Košice tak už nemôže ohroziť. Piaty v poradí Prešov po víkendovej domácej bezgólovej remíze s Podbrezovou zaostáva za vedúcim tímom MFK o 16 bodov, ktoré v posledných piatich kolách už nemôže pri trojbodovom hracom systéme získať. Košice sa do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže vracajú po troch rokoch, naposledy medzi elitou hrali v sezóne 2002/03.

"Vždy som si myslel, že keď raz postup vybojujeme, tak neviem, čo sa stane...Pravdupovediac, ani sme na oslavy neboli pripravení. Nečakali sme totiž, že Prešovčania stratia doma body s Podbrezovou. Skôr sme rátali, že postupovú istotu si vybojujeme až o kolo neskôr, keď doma privítame Prešov. Som veľmi rád, že po rokoch sa nám konečne podarilo postúpiť do najvyššej súťaže," neskrýval spokojnosť prezident MFK Košice Blažej Podolák, ktorý bol dlhé roky šéfom ličartovského futbalu. Práve Ličartovce skončili štyrikrát na 2. mieste v II. lige, vlani sa Steel Trans zlúčil s Košicami a tentoraz sa postup už stal pre Blažeja Podoláka realitou. "Veril som, že pri tomto systéme, keď postupujú tri mužstvá z II. ligy, by nám účasť v najvyššej súťaži nemala uniknúť. Preto som to až tak dramaticky neprežíval a aj napätie bolo menšie ako v minulých sezónach. Priznám sa však, že som nerátal, že definitívu postupu si vybojujeme už päť kôl pred koncom."

Scenár osláv postupu MFK bude známy až neskôr. Hoci by sa mohlo zdať, že Košičanom motivácia v najbližších zápasoch poklesne, keďže majú postup "v suchu", opak je pravdou. Ako je známe, mužstvo MFK si za postup rozdelí prémiu dva milióny korún. Motivácia skončiť na 1. mieste má však aj iný dôvod ako finančný. "Áno, postup do najvyššej súťaže je naozaj najväčším úspechom v mojej funkcionárskej futbalovej kariére. Ak však skončíme v tabuľke druhí, tak nie. Druhých miest sme už mali dosť v uplynulých rokoch," poznamenal s úsmevom B. Podolák pri myšlienke na minulé sezóny. Aj preto by bola prvá priečka akýmsi bonusom navyše, čerešničkou na košickej postupovej torte. V MFK tak už môžu pokojne rozmýšľať nad sezónou 2006/07 a rozhliadať sa po prípadných posilách. "Už teraz mám bolenie hlavy. Je to totiž zložitá situácia. Prípadní vytypovaní hráči z II. ligy budú skôr doplnením kádra ako posilami. A získať kvalitného hráča z najvyššej súťaže je veľmi ťažké. Buď si ho kluby strážia, alebo vypýtajú šesť miliónov... Budeme však skúšať, možno aj v zahraničí. Teraz je tu na to priestor. Skôr sme nechceli, kým sme nemali postupovú istotu," dodal prezident MFK Košice.

Po troch sezónach sa teda Košice opäť objavia na prvoligovej mape Slovenska, čo je pre mesto so 103-ročnou futbalovou históriou radostné konštatovanie. "Je to naozaj príjemný pocit. Nerátal som, že až tak skoro pred skončením súťaže splníme cieľ, ktorý sme si dali pred jej začiatkom. Teší ma, že po niekoľkých rokoch bude v Košiciach prvá liga. Ľudia v meste si to zaslúžia," pridal svoje pocity tréner MFK Ján Kozák, ktorý sa s vtedajším košickým 1. FC tešil dokonca dvakrát zo zisku majstrovského titulu. "Emócie pri titule a postupe sa nedajú porovnávať. Byť najlepší je úplne iný pocit ako dostať sa medzi elitu."

Kapitán MFK Košice Jozef Majoroš ml. je v tíme už šiesty rok. Veľmi dobre má v pamäti okamihy, keď Ličartovciam nevyšiel postup na štyri pokusy a stále len "odprevádzali" z 2. miesta do najvyššej súťaže postupne Trnavu, Banskú Bystricu, Rimavskú Sobotu a Nitru. Konečne prišiel čas na vytúžený postup. "Myslím si, že v predchádzajúcich rokoch nám chýbali skúsenosti, ktoré priniesli do mužstva skúsení hráči Rado Kráľ, Ivan Kozák či Miro Drobňák. Mali sme aj viac športového šťastia," uviedol J. Majoroš. Ten je jedným z troch hráčov MFK, ktorí si pamätajú aj slávne časy 1. FC - ďalšími dvoma sú Radoslav Kráľ a Ivan Kozák.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Posledný prípravný zápas pred MS Slovensko - Ukrajina 4:2
<< predchádzajúci článok
Zvolen sa stále obzerá po posilách

Košice opäť v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži - diskusné fórum čitateľov