25. októbra 2013

Košickí hokejisti zvíťazili nad Duklou Trenčín 2:1

Na snímke vľavo hráč Košíc Juraj Cebák pred brankárom Trenčína Jánom Lašákom v zápase 15. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - Dukla Trenčín v Košiciach v piatok 25. októbra 2013. Foto: TASR/František Iván
Poprad 25. októbra (TASR) - V košickej Steel aréne začali aktívnejšie domáci hráči a po minúte a 27 sekundách otvoril skóre duelu Bicek, ktorý si spoza bránky nakorčuľoval pred Lašáka a nedal mu šancu - 1:0. V 4. minúte nebezpečne vypálil od modrej čiary obranca Kolba, trenčiansky gólman si dal pozor. O minútu neskôr sa dostal na opačnej strane k zakončeniu Mikula, z dobrej pozície však nezužitkoval početnú výhodu hostí. Tí zo zabezpečenej obrany podnikali rýchle kontry, no domáci hráči dobre korčuľovali a zrážali sa. Lašák podržal svoj tím v 13. a 14. minúte po tvrdých zakončeniach Štrbáka i Cebáka. V závere úvodnej dvadsaťminútovky preveril ešte pozornosť domáceho brankára Kútny, puk z jeho hokeji skončil iba Hylákovom pravom betóne.

Už po 39 sekundách druhej tretiny skóroval po druhý raz v stretnutí Bicek, ktorý vyťažil z dôrazu Marcinka a následnej prihrávky Sojčíka - 2:0. V 25. minúte sa ocitol zoči-voči Hylákovi hosťujúci Nemček, stav sa nezmenil. O tri minúty neskôr si Trenčania počas presilovej hry vypracovali tri príležitosti, Hylák zlikvidoval dve zakončenia Komíneka zblízka i tvrdú strelu Lintnera od modrej čiary. V 36. minúte našiel Bartoš peknou prihrávkou Slováka, ten ale Lašáka neprekonal. Hostia preverili reflexy i pozornosť košického brankára znova v početnej výhode. Hylák predviedol dva pekné zákroky, pri zakončení Komíneka v 37. minúte a o minútu neskôr predovšetkým pri teči Kútneho po strele Lintnera. V 40. minúte mohol ešte znížiť v dobrej pozícii Petrovický.

Ten istý hráč potešil hosťujúcu lavičku, keď v oslabení obkorčuľoval košickú bránku a lišiacky od korčule Biceka znížil na 1:2 z pohľadu Trenčanov. V 45. minúte sa dostal v oslabení do úniku Sojčík, Lašák mu nedovolil skórovať. V ďalšom priebehu sa hra prelievala z jednej strany na druhú a obidve mužstvá sa snažili skórovať. Dobre sa napádali v strednom pásme a zvádzali i korčuliarske súboje. V 56. minúte sa dostal do úniku Jenčík, nenamieril však presne. V závere hostia odvolali brankára, stav sa však nezmenil.

HC Košice - Dukla Trenčín 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
2., 21. Bicek - 41. Petrovický. Rozhodcovia: J. Konc - Bednár, Gavalier, vylúčení 7:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, striedanie: 41. Bagin (Trenčín) zapojil sa do hry, 4354 divákov.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 6:4

Spočiatku to pod Tatrami na gólové hody nevyzeralo. V 7. minúte prekvapili hostia, keď peknú akciu do prázdnej brány zakončil Nemec – 0:1. Na vyrovnanie sa nečakalo dlho, zariadil ho lotyšský legionár v drese kamzíkov Juris Štals. Domáci pritlačili a o necelých 40 sekúnd sa presadil domáci kapitán Kroták. Miestami zdrvujúci tlak Popradu korunovali Belluš a Mlynarovič, ktorí vyhnali hosťujúceho Tomeka z brány. Po oddychovom čase hostí sa presadil ešte Tomáš Sýkora a bolo 5:1. V závere prvej tretiny znižoval počas presilovky tečovanou strelou obranca Cunik.

V druhom dejstve dostali Popradčania možnosť hrať dlhú presilovku 5 proti 3, v ktorej sa po biliardovej kombinácii presadil Lapšanský – 6:2. Príležitosť zahrať si početnú výhodu dostali i hostia a Holovič v 36. minúte prestrelil zblízka Sidora. V tej istej minúte prihrala obrana domácich puk Mišurovi a ten vedel, čo s ním – 6:4. Hostia sa dostali do hry a Jakub Ručkay mohol v samostatnom úniku znížiť na rozdiel jediného gólu.

Tretia časť hry sa začala opatrne, Popradčania nechceli inkasovať. S pribúdajúcimi minútami sa hra čoraz viac odohrávala v pásme Popradu. Hostia boli v koncovke bezzubí a Sidora už neprekonali.

Hlasy po zápase

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Zápas sme nezačali dobre. Inkasovaný gól nás paradoxne naštartoval. V osemminútovke, keď sme dali päť gólov, sme hrali vynikajúco. Dali sme pekné góly a mohlo ich byť aj viac. Ľahkovážnosťou sme prišli o náskok a posledná tretina bola o udržaní výsledku. Spokojný som len s prvou tretinou a tromi bodmi."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Po prvej tretine nám nebolo všetko jedno, vyzeralo to na poriadny gólový prídel. V jej závere sme znížili na 2:5 z nášho pohľadu. Do ďalšieho priebehu sme šli so snahou spraviť niečo s výsledkom. Nejaké príležitosti sme mali, no ostali nevyužité. Zápas rozhodla prvá tretina."

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 6:4 (5:2, 1:2, 0:0)
8. Mlynarovič, 8. Kroták, 10. Belluš, 13. Mlynarovič, 16. Sýkora, 28. Lapšanský - 7. Nemec, 19. Cuník, 36. Holovič, 36. Mišura. Vylúčení: 2:5 navyše Melichárek (Piešťany) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny: 13. Ondrejka za Tomeka (Piešťany) rozhodovali: Lokšík - Tornay, M. Valach, 1383 divákov

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 2:4

Skalický brankár Patrik Romančik (vľavo), útočník Miroslav Preisinger (uprostred) a obranca Zvolena Lubor Pokovič (vpravo) v zápase 15. kola hokejovej Tipsport extraligy HKM Zvolen - HK 36 Skalica vo Zvolene v piatok 25. októbra 2013. Foto: TASR/Dušan Hein
Zvolenčanom doprial začiatok, po 22 sekundách hry už viedli, keď Brabenec z kúta takmer z čiary vyslal puk na bránku a obranca Kozák si ho korčuľou nešťastne stočil do bránky. Tvrdý úder však Skaličanmi neotriasol a neustále hrali to, čo si v oklieštenej zostave mohli dovoliť. Pred domácu bránku sa často dostávali, aj ku strelám a zvolenskí obrancovia si občas mohli spytovať svedomie za svoju 'mäkkosť'. Na šance, ktorým by svedčali góly, však domáci vyhrávali, z mnohých sa patrí spomenúť tri, v 10. min spálil hneď dve za sebou P. Zuzin a v 16. min aj Síkela vyskúšal postreh mladého brankára P. Romančíka. Hosťom zabral v 15. min Lažo, rýchlo prekorčuľoval po nahrávke od Obbdržálka k brankárovi Šimkovi a nekompromisne popod vyrážačku vyrovnal. V druhej tretine skypela žlč domácim v 40. min po tom, čo Brabenec doklepol puk deväť sekúnd pred sirénou do bránky, no hlavný rozhodca hru prerušil skôr a gól neuznal. Pre Zvolenčanov by mal cenu zlatu, prehrávali už o dva góly a podpísala sa pod ne hlavne nedisciplinovanosť.

V tesnom slede za sebou sa nechali zbytočne vylúčiť Podkonický a Brabenec, hosťom sa ponúkla 75-sekundová presilovka o dvoch hráčoch a využili ju dokonale. Najprv sa v 35. min trafil presne Obdržálek po krížnej nahrávke od Školiaka a o 58 sekúnd neskôr z podobnej akcie a nahrávke od Kropáča nezaváhal pred prázdnou bránkou Šátek. Darmo ešte pred prestávkou Zvolenčania zatlačili, s možnosťami Juríka i Chovana, gól nestrelili a v tretej tretine im nezostávalo iné, len poriadne zariskovať. V 44. min sa zrodil ďalší dôležitý okamih, Kropáč neprekonal v obrovskej šanci Šimka a vzápätí zo samostatného nájazdu Podkonický po nahrávke z hĺbky obrany od Obšuta s istotou znížil na rozdiel gólu.

A Zvolenčania mohli rýchlo aj vyrovnať, v 47. min Brabenec premárnil aj nemožné, páliac tesne pred bránkou a trafiac lapačku Romančíka. V 53. min si šiel na trestnú lavicu prvýkrát sadnúť Skaličan, konkrétne Školiak, úsilie vyrovnať vyšlo nazmar a objavila sa už časová tieseň. Spôsobila nervozitu, zviazala ruky, čo využil Lažo, podobným spôsobom ako pri svojom predchádzajúcom góle prekonal v 58. min Šimka a rozhodol o troch bodoch pre Skaličanov, aj keď sa ešte Zvolenčania o nemožné snažili odvolaním brankára 57 sekúnd pred koncom.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
1. Brabenec, 45. Podkonický - 15. Lažo, 35. Obdržálek, 36. Šátek, 58. Lažo. Rozhodcovia Štefík - Holienka, Sčensný, vylúčení 4:1, presilovky 0:2, v oslabení 0:0, zmeny: 26. navyše M. Pichnarčík (Zvolen), 1418 divákov.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 5:3

Už v 3. minúte sa predviedla staronová posila zadných radov domácich Michal Novák, ktorý strelou od modrej čiary trafil hornú žŕdku Kalembovej brány. V 8. minúte však už brankár hostí kapituloval, keď po peknom prieniku z pravej strany skóroval Miroslav Pupák. Tridsaťštyri sekúnd pred prvou sirénou zvýšili Nitrania na 2:0, keď po prihrávke Stümpela skóroval Ručkay, gól musel odobriť videorozhodca.

V úvode druhej časti stretnutia sa presadil kapitán Nitry Stümpel, keď spoza bránky lišiacky dostal puk až pomedzi Kalembove betóny a Nitra viedla už 3:0. V polovici stretnutia však prišli dva rýchle góly hostí, keď po skrumáži pred Kristanovou bránou Handlovský znížil na 3:1 a o 35 sekúnd za pomoci domáceho obrancu upravil na 3:2 Lunter.

V 47. minúte Nitra zvýšila vedenie opäť na rozdiel dvoch gólov, keď v presilovke Hamrák spoza bránky našiel hokejku Bajteka, ktorý poslal puk za Kalembov chrbát. V 52. minúte hostia zdramatizovali stretnutie, keď Lamper zaznamenal kontaktný gól na 4:3. Dve minúty pred treťou sirénou však zaúradoval Tomáš Chrenko zo svojej kancelárie za súperovou bránou, našiel medzi kruhmi Kováčika a ten zvýšil na konečných 5:3.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Výborná návšteva videla nadpriemerné stretnutie vďaka obom mužstvám. Kvôli zlému ľadu to bolo pre hráčov náročné stretnutie, hostia to mali pre oslabenia náročné."

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Videli sme zaujímavé stretnutie vo výbornej atmosfére. Rozhodli presilové hry, no napriek chybám, ktoré sme urobili, stále sme boli v hre. Blahoželám súperovi k výhre."

HK Nitra - HC 05 Banská Bystrica 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
8. Pupák, 20. Ručkay, 23. Stümpel, 47. Bajtek, 58. Kováčik - 30. Handlovský, 31. Lunter, 52. Lamper. Vylúčení na 2 minúty: 4:10 navyše Rosandič (B. Bystrica) DKZ pre tretí faul hokejkou, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari, Müllner - Korba, Rovenský, 3599 divákov.

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 4:1

V derby videlo 1800 divákov rýchly hokej s množstvom osobných súbojov, častou streľbou i dobrými zákrokmi brankárov. V 4. minúte pri presilovke hostí vyskúšal Varga pozornosť nového brankára domácich Čecha. Potom z dobrej pozície minul bránku hostí Galamboš a v 8. minúte dobre zasiahol Laco po strele Themára. Na druhej strane zneškodnil nebezpečný pokus Tomasa Čech. V 11. a 12. minúte ohrozili žilinského brankára Fujerík či Pokrivčák, no bez gólového efektu. Vedenia sa domáci ujali po pätnástich minútach prvej tretiny, keď bol úspešný Ďatelinka po akcii druhej formácie. V závere prvej časti hry vyskúšali pozornosť martinského brankára ešte Tomas, Novák či Linet, no ani tieto pokusy hostí nepriniesli Žiline gól.

Aj v druhej časti sa bolo na čo pozerať. Najskôr v úvode dobre vystrelil Smrek, o chvíľu sa na druhej strane rovnako dobrou strelou prezentoval Drevenák. V 23. minúte stálo pri domácich šťastie, keď hlavný rozhodca Orolín po porade s videorozhodcom neuznal gól Kallu pre hru s vysokou hokejkou. Potom domáci zatlačili Žilinu a Laco síce veľa striel zneškodnil, ale na začiatku 29. minúty bol prikrátky na tvrdý projektil Ďatelinku - 2:0. Na konci tej istej minúty využil chybu domácich na druhej strane kanonier Tomas a zblízka znížil. Martin mal po inkasovanom góle hluchých sedem minút. V 33. minúte musel hasiť Čech pri veľkej šanci Dlouhého. Deväť sekúnd pred druhou sirénou vybojoval puk pri mantineli Ďatelinka, prihral ho Themárovi a ten strelil tretí gól domácich.

V 42. minúte mohol znížiť za hostí Macejka, ale jeho prienik zlikvidoval Čech, pred opačnou bránkou v 47. minúte Važan s Markovičom prekombinovali sľubnú príležitosť. Martinský brankár Čech si potom poradil v 50. a 59. minúte aj s dvoma individuálnymi akciami Tomasa. Následne sa domáci ubránili aj presilovke hostí o jedného hráča a v 59. minúte spečatil skóre duelu po krásnej spolupráci s Galambošom domáci útočník Jaroslav Markovič. Martin tak po troch domácich prehrách konečne zaknihoval cenné, no zaslúžené víťazstvo.

Daniel Babka, tréner Martina: "Po troch prehrách sú to veľmi cenné tri body. Snažili sme sa mužstvo dobre pripraviť a dostať ho do bojovej nálady. Vstúpili sme do zápasu aktívne a išli sme aj do vedenia. Keď hostia znížili na 2:1, mali sme niekoľkominútový výpadok. Našťastie hostia to nevyužili, naopak my sme strelili tretí gól. V dôležitých okamihoch nás podržal brankár, ktorý svojimi zákrokmi upokojil mužstvo. Ďakujem svojím hráčom za predvedený výkon"

Igor Murín, asistent trénera Žiliny: "Videli sme zaujímavý duel v dobrej atmosfére. Vytvorili sme si dosť streleckých príležitostí, ale chýbal nám pokoj v zakončení. Jedným gólom sa len ťažko vyhráva. Kľúčovým momentom zápasu bol tretí gól na konci druhej tretiny. Martin predviedol kvalitný výkon, svoje šance dokázal premeniť a zaslúžene vyhral."

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
14. Ďatelinka, 29. Ďatelinka, 40. Themár, 59. Markovič - 29. Tomas. Vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín - Gajan, Smrek, 1800 divákov