Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

03. decembra 2018

Z kozmodrómu Bajkonur vyštartovala pilotovaná kozmická loď Sojuz MS-11Nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kozmickou loďou Sojuz MS-11 v pondelok úspešne odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Moskva 3. decembra (TASR) - Nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kozmickou loďou Sojuz MS-11 v pondelok úspešne odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.


Informovala o tom agentúra TASS, ktorá uviedla, že kozmická loď sa neskôr bez problémov oddelila od tretieho stupňa nosnej rakety, dostala na obežnú dráhu Zeme a vydala na samostatný let k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). S ňou by sa Sojuz MS-11 mal spojiť o 20.36 h moskovského času (18.36 h SEČ).

Ide o prvý štart rakety Sojuz-FG od jej neúspešného štartu z 11. októbra tohto roku, keď sa pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoma ľuďmi na palube musela od tejto rakety odpútať a núdzovo pristáť.

Po tomto neúspešnom štarte boli pilotované lety pozastavené. Obnovené boli po tom, ako vyšetrovatelia zistili príčinu havárie - spôsobilo ju chybné fungovanie senzora signalizujúceho oddelenie prvého a druhého stupňa rakety.

Raketa Sojuz-FG tak ešte v polovici novembra úspešne vyniesla do kozmu nákladnú loď Progress MS-10 so zásobami a materiálom pre ISS.

Na palube lode Sojuz MS-11 je ruský kozmonaut Oleg Kononenko, americká astronautka Anne McClainová a David Saint-Jacques z kanadskej vesmírnej agentúry CSA. Ich misia na ISS bude trvať šesť a pol mesiaca.

Posádka v nedeľu na tlačovej konferencii uviedla, že plne dôveruje technickému tímu, ktorý pripravoval ich kozmickú loď na štart. Kononenko (54) poznamenal, že "riziko je súčasťou našej profesie". "Psychicky aj technicky sme pripravení na štart a na situácie, ktoré - nedajbože - môžu na palube nastať," dodal.

Nová posádka na ISS vystrieda Rusa Sergeja Prokopjeva, Američanku Serenu Auňónovú Chancellorovú a Nemca Alexandra Gersta, ktorí by sa mali vrátiť na Zem 20. decembra.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Edícia Rodinné striebro obohatí archív TASR o letecké fotografie
<< predchádzajúci článok
Mobilná aplikácia umožní skúmať diela z expozície starého umenia SNG

Z kozmodrómu Bajkonur vyštartovala pilotovaná kozmická loď Sojuz MS-11 - diskusné fórum čitateľov