10. januára 2010

Kríza Detroitu pokračuje, Orlando ju prekonalo

Basketbalisti trojnásobného šampióna NBA Detroit Pistons sa rozhodli, že prekonajú najhoršiu negatívnu sériu klubu zo sezóny 1993/94. Presne tak vyzeral prvý polčas ...

Kevin DurantFoto: SITA/APNEW YORK 10. januára (WEBNOVINY) - Basketbalisti trojnásobného šampióna NBA Detroit Pistons sa rozhodli, že prekonajú najhoršiu negatívnu sériu klubu zo sezóny 1993/94. Presne tak vyzeral prvý polčas sobotňajšieho domáceho zápasu s Philadelphiou, po ktorom im k vyrovnaniu 13-zápasovej šnúry bez víťazstva chýba už iba jediné zaváhanie. Pistons prehrávali po prvých dvoch štvrtinách o 26 bodov, v prvej dokonca nastrieľali iba 10, takže aj tréner John Kuester musel konštatovať: "Myslím si, že sme hrali príliš pasívne." Jeden z jeho zverencov Charlie Villanueva bol kritickejší: "Smutné, že v prvom polčase nik z nás nevedel v sebe nájsť pud sebazáchovy. Pustili sme súpera do 26-bodového náskoku, neboli sme pre neho žiadnou hrozbou. Po prestávke sme trochu zabojovali, ale to už bolo neskoro."

V zostave Detroitu v druhom polčase chýbali pre problémy s kolenami Rodney Stuckey aj Tayshaun Prince. Hostia na nečakane bezproblémové víťazstvo 104:94 nepotrebovali ani pomoc bývalého hráča Detroitu Allena Iversona, ktorého o príležitosť revanšovať sa za nevydarené účinkovanie v Auburn Hills pripravilo zranenie ľavého kolena. Najbližšie dva zápasy sa Pistons predstavia v Chicagu a vo Washingtone a budú mať čo robiť, aby zastavili sled katastrofálnych výsledkov.

Úlohu pretrhnúť najdlhšiu šnúru prehier za uplynulé tri sezóny naopak splnil vlaňajší finalista play-off. Orlando bravúrne zvládlo domáci priamy súboj o prvú priečku Juhovýchodnej divízie a útok Atlanty na 3. miesto vo Východnej konferencii odrazilo víťazstvom 113:81. "Myslím si, že sme boli hladní. V lietadle sme nič nejedli,“ neodpustil si líder domácich Dwight Howard vtipnú poznámku na margo cesty z piatkového duelu vo Washingtone, odkiaľ si Magic priviezli štvrtú prehru v rade. V reparáte proti Hawks prospeli dokonca aj bez zraneného ostrostrelca Vincea Cartera. Hostia doplatili najmä na mizernú úspešnosť streľby z poľa 39,7 percenta. Vychýlenejšiu mušku (39,6 %) mali v sobotu už iba basketbalisti Indiany, ktorých od prehry v Oklahoma City nezachránila ani dvojica navrátilcov Danny Granger, Troy Murphy. Obaja síce zaznamenali spolu 40 bodov, ale Thunder na takýto "nástrel" potrebovali iba jedného muža - Kevina Duranta. Krídelník domácich po dvoch stretnutiach nadviazal na 7-zápasovú šnúru s minimálne 30 bodmi a vyrovnal svoje tohtosezónne maximum. "Po prehre s New Orleans som si povedal, že také niečo sa už nikdy nemôže zopakovať, že budem znovu jednou z hlavných postáv na ihrisku a vrátim sa k svojej agresívnej hre," vyhlásil po víťazstve 108:102 Durant.

Dramatickú koncovku priniesol súboj dvoch tímov, ktoré patria k pozitívnym prekvapeniam doterajšieho priebehu základnej časti. Charlotte zdolalo Memphis tretí raz v rade zásluhou predvídavosti Geralda Wallacea, ktorý 3 desatiny pred záverečným klaksónom za stavu 87:87 vo výskoku uchmatol loptu po strele Raymonda Feltona mimo obruč a poslal ju do koša. Wallace sa odrážal z palubovky prakticky súčasne so spoluhráčom. "Vedel som, že dokážem visieť vo vzduchu dlhšie ako on. Mohol som tam čakať aj minútu," žartoval Wallace, ktorý bol spolu s O. J. Mayom hlavným protagonistom posledných okamihov duelu. Do konca zostávalo 17 sekúnd, keď efektným spôsobom zblokoval pokus rozohrávača hostí, ale ten mu to vzápätí vrátil skvelou ďalekonosnou trojkou cez jeho obranu.

Do zostavy Utahu sa vrátil rozohrávač Deron Williams a hneď sa to prejavilo. Jazz nedovolili reprízu novembrového súboja v Dallase, keď v záverečných 8 minútach prišli o 16-bodový náskok a prehrali 85:96. Tentoraz svoju prácu dotiahli až do konca a pripravili Mavericks prvú prehru po piatich víťazstvách pred vlastným publikom v rade (93:111). Denveru už piaty zápas chýbal najlepší strelec Carmelo Anthony a ani doliečený Chauncey Billups a jeho päť trojok v Sacramente nezabránili prehre 100:102. Postaral sa o ňu nováčik Tyreke Evans akciou 0,7 sekundy pre záverečným klaksónom, keď si nadribloval pod kôš Nuggets a z otočky skóroval cez dvoch hráčov. V ďalších dvoch z celkovo štyroch sobotňajších medzikonferenčných súbojov Chicago aj Houston zastavili v domácom prostredí sériu troch prehier, Bulls triumfom nad Minnesotou 110:96 a Rockets pretrhnutím trojzápasovej víťaznej šnúry New York Knicks 105:96.

Sobota - sumáre:

Charlotte - Memphis 89:87
Najviac bodov: Felton 19, G. Wallace 18, S. Jackson 15 - Mayo 25, Z. Randolph 17 (12 doskokov), Gay 15 (10 doskokov), štvrtiny: 25:21, 17:31, 22:16, 25:19, 15 438 divákov

Detroit - Philadelphia 94:104
Najviac bodov: B. Gordon 20, Villanueva 19, Hamilton 12 - Brand 25, Iguodala a Dalembert po 16, štvrtiny: 10:26, 20:30, 29:20, 35:28, 19 784 divákov

Oklahoma City - Indiana 108:102
Najviac bodov: Durant 40 (12 doskokov), Westbrook 18, J. Harden 13 - Granger 25, A. Price 23, T. Murphy 15 (15 doskokov), štvrtiny: 24:21, 29:26, 34:27, 21:28, 18 203 divákov

Dallas - Utah 93:111
Najviac bodov: Nowitzki 29, Kidd 19, J. Terry 16 - D. Williams 20, Boozer 15, Okur 14, štvrtiny: 18:26, 22:24, 22:33, 31:28, 19 922 divákov

Orlando - Atlanta 113:81
Najviac bodov: M. Barnes 18, Redick 17, R. Anderson 16 - Horford 14, Josh Smith a Mo Williams po 11, štvrtiny: 29:21, 37:16, 25:22, 22:22, 17 461 divákov

Chicago - Minnesota 110:96
Najviac bodov: Noah a Hinrich po 20, Salmons 14 - Gomes 15, Flynn 14, C. Brewer a Al Jefferson po 12, štvrtiny: 28:32, 24:14, 27:18, 31:32, 20 255 divákov

Houston - New York 105:96
Najviac bodov: Scola 23, Brooks 20, Lowry 16 - Lee 26 (12 doskokov), Robinson 20, W. Chandler 17, štvrtiny: 21:32, 30:25, 27:22, 27:17, 15 693 divákov

Sacramento - Denver 102:100
Najviac bodov: Evans 27, Hawes 17, Casspi 16 - Billups 27, Kenyon Martin (10 doskokov) a J.R. Smith po 20, štvrtiny: 19:26, 24:28, 30:22, 29:24, 14 411 divákov