05. apríla 2006

Križko na 100 m znak napokon v semifinále na MS v Šanghaji

Slovenský reprezentant Ľuboš Križko napokon postúpil do semifinále na 100 m znak na 8. majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v čínskom Šanghaji. Odchovanec trenčianskeho plávania obsadil ...

ŠANGHAJ 5. apríla (WN/SITA) - Slovenský reprezentant Ľuboš Križko napokon postúpil do semifinále na 100 m znak na 8. majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v čínskom Šanghaji. Odchovanec trenčianskeho plávania obsadil v predpoludňajších rozplavbách 17. miesto a iba jedna priečka ho delila od priameho postupu do šestnásťčlenného semifinále. Deviaty v rozplavbách Nemec Thomas Rupprath sa však z popoludňajšieho finále odhlásil a Križko sa do elitnej šestnástky prebojoval ako prvý náhradník. Odchovanec trenčianskeho plávania sa výkonom 53,77 s postaral nový slovenský rekord, keď zlepšil o 10 stotín sekundy svoj vlastný predchádzajúci najlepší čas histórie spred jeden a pol roka. Na štarte znakárskej stovky sa predstavilo 45 plavcov.

Nedarilo sa sedemnásťročnej nádeji slovenského plávania Denise Smolenovej, ktorá skončila na 200 m motýlik výkonom 2:13,10 min na konečnej trinástej priečke v dvadsaťčlennom štartovom poli. Plavkyňu STU Bratislava delilo od minuloročného novembrového osobného rekordu (2:11,89 min) 1,21 sekundy a na postup do finálovej osmičky potrebovala zaplávať čas ešte o 84 stotín sekundy rýchlejší ako je jej slovenský juniorský rekord.

O jediné prekvapenie stredajšieho bloku predpoludňajších rozplavieb sa na 100 m motýlik postaral švédsky veterán Lars Frölander, ktorý časom 53,50 s obsadil až 24. miesto a nepostúpil tak ani do šestnásťčlenného semifinále.