Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2009

Kuba musí zaplatiť 27,5 milióna dolárov matke väzneného novináraSúd v americkom štáte Florida v stredu nariadil kubánskej vláde a vládnucej komunistickej strane zaplatiť odškodné vo výške 27,5 milióna dolárov (19,3 mil. eur) matke kubánskeho novinára Omara ...Zdieľať
MIAMI 3. septembra (WEBNOVINY) - Súd v americkom štáte Florida v stredu nariadil kubánskej vláde a vládnucej komunistickej strane zaplatiť odškodné vo výške 27,5 milióna dolárov (19,3 mil. eur) matke kubánskeho novinára Omara Rodrígueza Saludesa, ktorý si na ostrove slobody odpykáva 27-ročný trest za protištátnu činnosť. Okresný sudca Alan S. Gold vo svojom rozhodnutí konštatuje, že Saludesova rodina má nárok na odškodnenie za "zámerné spôsobenie citovej traumy", ktorú utrpela "poľutovaniahodným a ponižujúcim" zaobchádzaním s disidentom.


"Počas väznenia ho bili, trápili hladom... umiestňovali do samoväzby a odopierali mu zdravotnú starostlivosť," citoval sudca z podania Olivie Saludesovej. "Nepochybujem o tom, že cieľom konania kubánskej vlády je utláčať tých, ktorí sa snažia slobodne vyjadriť svoje názory." Návrh bol posudzovaný na základe amerického Zákona na ochranu obetí mučenia a dokumentu označovaného ako Alien Tort Claims Act, ktorý umožňuje cudzincom vymáhať na amerických súdoch škody vzniknuté porušením medzinárodného práva alebo dohôd. Podľa rozhodnutia má komunistická strana Saludezovej zaplatiť za nemajetkovú ujmu 25 miliónov dolárov (17,6 mil. eur). Ďalších 2,5 milióna dolárov (1,7 mil. eur) tvorí náhrada škody požadovaná od vlády prezidenta Raúla Castra.

Saludesová, ktorá žije v meste Monticello v americkom štáte Kentucky, podala návrh pred šiestimi rokmi. Rozhodnutie súdu zatiaľ nekomentovala. Na pojednávaniach sa nezúčastnil žiadny zástupca Kuby. Podľa Saludezovej advokáta Pedra Martineza-Fragu rozhodnutie predstavuje dôležitý právny precedens, keďže označuje kubánsku komunistickú stranu za neoddeliteľnú od vlády a priznáva odškodné rodine žijúcej osoby. Podobné rozhodnutia proti Kube však vydali aj v minulosti. Vyplatenie peňazí je síce reálne, môže však trvať roky a vyžadovať si mnoho ďalších podaní na súd týkajúcich sa kubánskeho majetku zadržiavaného americkými alebo zahraničnými subjektmi. Podľa Martineza-Fragu sú potenciálnym zdrojom ľudia v USA, ktorí majú dlhy voči Kube.

Saludesa zatkli v Havane 18. marca 2003 v rámci zásahu proti kubánskym disidentom, ktorý je známy ako Čierna jar. Podľa informácií Medzinárodného tlačového inštitútu si odpykáva najdlhší trest spomedzi 22 nezávislých novinárov, ktorých v súčasnosti väznia na Kube.

SITA_AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stovky klientov SkyEurope letelo s Českými aerolíniami
<< predchádzajúci článok
Mzdy v malých nemocniciach by sa mali zvyšovať

Kuba musí zaplatiť 27,5 milióna dolárov matke väzneného novinára - diskusné fórum čitateľov