Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. mája 2011

Kubánci budú môcť po 50 rokoch cestovať do zahraničiaKubánska vláda Raúla Castra v pondelok oznámila predbežné plány povoliť obyvateľom cestovať do zahraničia za účelom turizmu. Pokiaľ by ich schválila, išlo by o prvé uvoľnenie tohto ...Zdieľať
kuba KubaFoto: SITA/APHAVANA 9. mája (WEBNOVINY) - Kubánska vláda Raúla Castra v pondelok oznámila predbežné plány povoliť obyvateľom cestovať do zahraničia za účelom turizmu. Pokiaľ by ich schválila, išlo by o prvé uvoľnenie tohto zákazu po 50 rokoch. Opatrenie je jednou z 313 reforiem schválených v polovici apríla zjazdom kubánskej komunistickej strany.


Bližšie informácie zatiaľ k dispozícii nie sú, zámer však naznačuje zásadnú zmenu v doterajšej politike krajiny. Opatrné reformy pritom "ostrov slobody" zažil už aj v uplynulých rokoch po odstúpení Raúlovho predchodcu a brata Fidela Castra.

Kubánska komunistická strana na svojom aprílovom zjazde schválila súbor ekonomických opatrení, ktoré majú zachrániť tamojšie centrálne plánované hospodárstvo pred kolapsom. Reformy zahŕňajú podporu zahraničných investícií, zvýšenie počtu oblastí, v ktorých bude možné súkromne podnikať, decentralizáciu poľnohospodárskeho sektora, ale aj hromadné prepúšťanie štátnych zamestnancov.

Mnohé z opatrení komunistické vedenie zaviedlo už v uplynulých mesiacoch a ich schvaľovanie bolo len formalitou. Tisícka delegátov tiež za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby zvolila Raúla Castra.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deň otvorených dverí u primátora využili desiatky ľudí
<< predchádzajúci článok
RADIČOVÁ: Poslanci by gen. prokurátora volili radšej verejne