19. novembra 2019

Kvalifikácia ME 2020: Belgičania ukončili kvalifikáciu bez straty bodu

Belgickí hráči oslavujú úvodný gól Thomasa Meuniera v zápase o 3. miesto na MS 2018 vo futbale Belgicko - Anglicko v Petrohrade 14. júla 2018. Foto: TASR/AP
Bratislava 19. novembra (TASR) - Futbalisti Belgicka sa v utorok pridali k Talianom a zavŕšili kvalifikáciu na EURO 2020 bez straty bodu, s Cyprom si poradili vysoko 6:1. Napriek istote postupu nezobrali Belgičania zápas na ľahkú váhu a na štadióne kráľa Baudouina nastúpili v silnom zložení aj s bratmi Hazardovcami, ktorí sa v predchádzajúcom zápase v Rusku postarali o tri góly.

Tentokrát sa darilo stredopoliarovi Manchestru City Kevinovi De Bruynemu, ktorý rozvlnil sieť dvakrát v prvom polčase v priebehu šiestich minút. Dva góly dal aj Christian Benteke z tímu Crystal Palace.

V druhom zápase I-skupiny zvíťazili Škóti nad Kazachstanom 3:1 a uhájili tretiu priečku. Po prvom polčase pritom prehrávali, keď sa v Hampden Parku presadil stredopoliar Rostovu nad Donom Baktijor Zajnutdinov. Tesne po zmene strán vyrovnal z priameho kopu John McGinn. Víťazný zásah vsietil hlavičkou z bránkovej čiary Steven Naismith a v nadstavenom čase pridal poistku opäť McGinn.

Postupujúci Rakúšania umožnili Lotyšom získať v kvalifikácii prvé body a to hneď všetky tri, keď prehrali 0:1. O jediný gól duelu sa postaral po rohovom kope Marcis Ošs. Víťazi G-skupiny Poliaci na záver zdolali Slovincov 3:2.

G-skupinu vyhrali Nemci, ktorí si v poslednom zápase poradili so Severnými Írmi 6:1. Tri góly strelil stredopoliar Bayernu Mníchov Serge Gnabry, dva dodal jeho spoluhráč Leon Goretzka. Hetrik strelil aj Georginho Wijnaldum pri triumfe Holandska nad Estónskom 5:0.

(1:1)
Góly: 3. Szymaňski, 54. Lewandowski, 81. Góralski - 14. Matavž, 61. Iličič. ČK: 86. Kurtič (hostia) po 2. ŽK

(4:1)
Góly: 16. a 68. Benteke, 36. a 42. De Bruyne, 44. Carrasco, 51. Kypros (vlastný) - 14. Joannu

San Maríno - Rusko 0:5 (0:2)
Góly: 3. Kuziajev, 19. S. Petrov, 49. Alexej Mirančuk, 56. Jonov, 78. Komličenko

Škótsko - Kazachstan 3:1 (0:1)
Góly: 48. a 90.+1. McGinn, 64. Naismith - 34. Zainutdinov

1. Belgicko 10 10 0 0 40:3 30 - postup na ME
2. Rusko 10 8 0 2 33:8 24 - postup na ME
3. Škótsko 10 5 0 5 16:19 15
4. Cyprus 10 3 1 6 15:20 10
5. Kazachstan 10 3 1 6 13:17 10
6. San Maríno 10 0 0 10 1:51 0