21. septembra 2007

Lacko zdolal Woonga a vyrovnal na 1:1

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) -Po prvom dni súboja o účasť v budúcoročnej svetovej skupine Davisovho pohára tenisových reprezentačných tímov je v Bratislave stav stretnutia Slovensko - Kórejská republika vyrovnaný 1:1. ...

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) -Po prvom dni súboja o účasť v budúcoročnej svetovej skupine Davisovho pohára tenisových reprezentačných tímov je v Bratislave stav stretnutia Slovensko - Kórejská republika vyrovnaný 1:1. Úvodný bod pre Ázijčanov získala na antuke pod zatiahnutou strechou Sibamac arény Národného tenisového centra ich jednotka Hjung-taik Lee, ktorý proti slovenskému debutantovi Martinovi Kližanovi potvrdil úlohu vysokého favorita a zdolal ho za 103 minút 6:3, 6:0, 6:1. O vyrovnávajúci slovenský bod sa potom pričinil premiérovo v pozícii jednotky tímu hrajúci Lukáš Lacko. Piešťanský rodák a 165. hráč rebríčka ATP Entry zvíťazil nad 392. singlistom svetového renkingu Woong-sun Junom 6:3, 6:2, 7:6 (2), keď iba v záverečnom dejstve dovolil súperovi hrať s ním vyrovnanú partiu. Lacko v treťom sete dokonca čelil stavu 3:5, no napokon sa prejavila jeho kvalitnejšia hra a aj s pomocou publika vyrovnal na po piatku sľubných 1:1.

Stretnutie Slovensko - Kórejská republika pokračuje v sobotu od 13.00 h štvorhrou, ktorá môže byť v konečnom účtovaní rozhodujúca. Kapitáni oboch tímov Miloslav Mečíř resp. Jae-sung An predbežne nominovali dvojice Ivo Klec - Michal Mertiňák a Hjung-taik Lee - Woong-sun Jun.

Slovensko - Kórejská republika 1:1 po piatkových dvojhrách
Lukáš Lacko - Woong-sun Jun 6:3, 6:2, 7:6 (2) za 141 minút (44, 36, 61)
Lacko začal mierne nekoncentrovane a po úvodných dvoch gemoch prehrával 0:2. Vzápätí však vyhral Woongovo podanie čistou hrou a dostal sa do zápasu. Sériou štyroch hier po sebe zvýšil piešťanský rodák až na 4:2 a prakticky rozhodol prvý set. Za 44 minút ho napokon vyhral 6:3, keď bol dôraznejší a menej kazil v dlhých výmenách. V druhom dejstve 19-ročný Slovák o rok staršiemu súperovi zo štvrtej stovky rebríčka rýchlo ušiel na 4:1. Kórejčan nestíhal vo výmenách a nepodržal ho ani servis. Za stavu 2:5 rodák zo Soulu stratil svoje podanie po piaty raz a s ním aj druhý set.
V treťom pokračovaní sa bývalý štvrtý junior sveta Woong nadýchol k nečakanému obratu. Lacka od stavu 1:1 dvakrát brejkol, pridal víťazné forhendové zakončenia aj zlepšené prvé podanie a zrazu viedol 4:1. Domáci tenista povzbudzovaný približne dvoma tisíckami divákov v hľadisku NTC sa však nevzdal a znížil na 3:4. Za stavu 3:5 sa Woong dostal pri Lackovom servise k dvom brejkbalom, ale Slovák oba víťaznými údermi odvrátil. Finalista augustového challengera v Istanbule znížil na 4:5 a potom sa pre zmenu on dostal k brejkbalu, ktorý využil na 5:5. Kórejčan znervóznel a svoju šancu na zisk čo len setu už nedotiahol. Lacko jedenásty gem bezchybne odpodával a zrazu viedol 6:5. Za stavu 30:30 bol potom slovenský tenista dve loptičky od víťazstva, ale prvý mečbal si vybojoval až cez zhodu. Potom Lacko ešte chvíľu nechtiac napínal nervy fanúšikov, keď nepremenil tri mečbaly a napokon posunul zápletku až do tajbrejku. V ňom sa však už naplno prejavila vyššia kvalita slovenského hráča, ktorý ho vyhral hladko 7:2 a vyrovnal stav súboja s Kórejskou republikou na 1:1. Lacko si pripísal tretie víťazstvo vo dvojhre v Davisovom pohári a v singli má naďalej stopercentnú bilanciu.