Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

18. decembra 2011

Ľadové sochy skrášlia KošiceNezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 prináša aj tento rok ľadové umenie – podujatie s názvom Znovuzrodenie II. Park pri Spievajúcej fontáne na Hlavnej ulici v ...Zdieľať
ladova socha KOŠICE 18. decembra (WEBNOVINY) – Nezisková organizácia Košice Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 prináša aj tento rok ľadové umenie – podujatie s názvom Znovuzrodenie II. Park pri Spievajúcej fontáne na Hlavnej ulici v Košiciach sa premení na ľadovú dielňu, v ktorej sa 19. a 20. decembra stretnú špičkoví sochári z Maďarska a Poľska, aby spoločne priamo pred očami divákov premenili kusy ľadu na sochy.


Tohtoročnou témou je Kolobeh vody a života. Päťdesiat ľadových blokov z Poľska dorazí na Hlavnú ulicu v pondelok 19. decembra, kde už od siedmej hodiny začne na ich premene pracovať jeden tím sochárov z Maďarska a dva tímy Poliakov.

Z 30-tich čírych a 20-tich bielych blokov ľadu vytvoria za dva dni pred očami okoloidúcich šesť sôch. Jedna z nich bude venovaná 90. výročiu založenia ľadového hokeja v Košiciach.

Sprievodný hudobný program študentov košického Konzervatória začne v pondelok 19. decembra o 16:00. Návštevníci sa môžu tešiť aj na súťaže, ľadový bar, v ktorom si budú môcť okrem iných nápojov vychutnať aj Košické zlato. Netradičný ľadový pult s logami Košice EHMK 2013 bol na mieru vyrobený v Maďarsku.

„Rodiny s deťmi určite poteší novinka - prvé ľadové tvorivé dielne v Košiciach pre najmenších, kde si za asistencie animátora budú môcť vyrobiť vlastnú ľadovú sochu z 200 ľadových kociek a so skutočným sochárskym náradím," prezradil manažér projektu Jozef Môcik z tímu Košice EHMK 2013. Sochy budú po zotmení nasvietené farebným osvetlením.

„Po skúsenostiach z minulého roka, kedy boli sochy zničené, sme tento rok posilnili hliadkovú činnosť mestskej polície. Sochy by mali skrášľovať centrum mesta minimálne do utorka 21. decembra, a keď počasie a okoloidúci dovolia, aj dlhšie," dodal Môcik. Podujatie je priamo závislé od počasia, preto sa organizátori informovali u meteorológov, ktorí predpokladajú, že 19. aj 20. decembra by malo v Košiciach v noci mrznúť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarsko bude rokovať o pomoci až v januári
<< predchádzajúci článok
Agentúra Fitch pohrozila šiestim štátom eurozóny

Ľadové sochy skrášlia Košice - diskusné fórum čitateľov