Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. októbra 2006

Lapšanský nevidí priestor na prepúšťanieRiaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Marián Lapšanský nevidí priestor pre 20 percentné prepúšťanie, ktoré vo všetkých rozpočtových a príspevkových organizáciách nariadila ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Marián Lapšanský nevidí priestor pre 20 percentné prepúšťanie, ktoré vo všetkých rozpočtových a príspevkových organizáciách nariadila vláda. Filharmónia urobila úsporné opatrenia v predstihu, keď odčlenila dva komorné súbory. "Orchester musí mať svoj stanovený počet hudobníkov, spevácky zbor takisto má stanovený počet hudobníkov tak, aby sa zachoval zvuk telesa," povedal Lapšanský pre agentúru SITA.

SF má 216 a pol umeleckých zamestnancov, 18 prepustili pri odčlenení Moyzesovho kvarteta a Musica aeterna od SF v roku 2005. Celkovo má SF 276 a pol zamestnanca. "Ak by došlo k 20 percentnému znižovaniu stavov, to by bola tragédia. Neviem, ako by mohol fungovať orchester a zbor," tvrdí ekonomická námestníčka Darina Maxianová. Počty ľudí v nich zodpovedajú štandardom. Nevie si predstaviť ani prepúšťanie z administratívy. "Pri tom návale všetkých administratívnych povinností, ktoré zo všetkých úradov, zo všetkých strán sa na nás valia, si to neviem predstaviť," dodala.

O prepúšťaní s ministrom kultúry Marekom Maďaričom vedenie filharmónie ešte nehovorilo. "Hovorili sme na tému rekonštrukcia budovy, na tému využitia súborov počas rekonštrukcie," uviedol generálny riaditeľ SF.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Keith Urban nastúpil na protialkoholickú liečbu
<< predchádzajúci článok
Projektom JAN proti alkoholu za volantom