Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. októbra 2006

Dnes sa v Bratislave začne Ekotopfilm 2006Už po tridsiaty tretí raz 23. októbra fascinujúce filmové posolstvo indiánskeho náčelníka otvorí nový ročník Medzinárodného festivalu odborných filmov Ekotopfilm 2006. Prestížne podujatie, ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. októbra (WN/PR) - Už po tridsiaty tretí raz 23. októbra fascinujúce filmové posolstvo indiánskeho náčelníka otvorí nový ročník Medzinárodného festivalu odborných filmov Ekotopfilm 2006. Prestížne podujatie, ktoré je od roku 1992 súťažnou prehliadkou vybratých filmov, bude spolu so sprievodnými programami do 27. októbra hostiť Festivalové centrum, ktoré tvoria Hotel a Kino Tatra v Bratislave. Záujemcom z radov širokej odbornej i laickej verejnosti sa predstaví 121 filmov z 30 krajín, pričom podobne ako po minulé roky je vstup na všetky projekcie a sprievodné podujatia voľný.

Ekotopfilm patrí medzi najstaršie podujatia svojho druhu na svete. V rámci súťažnej prehliadky predstavuje najnovšiu a najlepšiu svetovú audiovizuálnu tvorbu. Medzinárodný rozmer festivalu podčiarkuje spolupráca s vyše 5 000 partnermi vo viac ako 80 krajinách sveta vrátane takých významných organizácií ako OSN, UNEP, UNESCO a pod.

„Ekotopfilm sa zameriava na všetky odvetvia priemyslových, hospodárskych i humánnych aktivít človeka s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj. Poskytuje informácie o tom, ako sa vyvíja ľudská civilizácia. Súčasne chce upozorniť na zodpovednosť, ktorú má každý človek bez ohľadu na to, aké miesto v spoločnosti zastáva. Ide o zodpovednosť za to, aký svet je a aký bude. Naša planéta nie je naším majetkom. Zdedili sme ju po našich predkoch a našou povinnosťou je odovzdať ju nasledujúcim generáciám. A toto sa musíme naučiť nielen my, ale aj naše deti a mládež, ktoré vychovávame,“ povedal generálny riaditeľ festivalu Ing. Pavol Lím.

Nosnou časťou festivalového programu sú dve samostatné projekcie, ktoré sa uskutočnia od pondelkového rána (od 8.30 do 13.00 hod.) do piatkového večera (od 17.30 hod. do neskorých nočných hodín), podrobný program a ďalšie informácie možno nájsť na www.ekotopfilm.sk. Vďaka dobrým kontaktom na celom svete, kreditu a povesti, ktoré festival má, sa aj tento rok podarilo zhromaždiť to najlepšie nielen zo svetovej, ale aj z domácej tvorby. Ide o diela z rôznych krajín sveta – Českej republiky, USA, Nemecka, Indie, Austrálie, Číny, Kanady, Japonska, Vietnamu, Singapuru, atď. Celkovo organizátor zaevidoval v súlade so štatútom 215 prihlásených filmov, z ktorých Výberová komisia do súťaže vybrala TOP súťažnú kolekciu. Podobne ako po minulé roky je súčasťou Ekotopfilmu Junior festival – Ekotopfilm pre deti a mládež s vlastnou šesťčlennou junior porotou.

Ekotopfilm však nie sú len projekcie, ale aj celý rad sprievodných podujatí vrátane zaujímavej súťaže s atraktívnymi cenami, ktoré venovala spoločnosť NAY Elektrodom, s. r. o. Na každý deň sú naplánované medzinárodné konferencie, odborné stretnutia, semináre, panelové diskusie, besedné fóra či happening (26. októbra od 18.30 hod.) na Hlavnom námestí v Bratislave pre širokú verejnosť.

Festival sa aj tento rok v súlade s dlhodobou tradíciou uskutočňuje pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Prezidentkou Festivalového výboru, ktorý je koordinačným orgánom festivalu, je Elena Kohútiková, členka predstavenstva Všeobecnej úverovej banky, a. s., predsedom Medzinárodnej poroty je Bruce Bucklin z USA. Pod jeho vedením porota, zložená z odborníkov rôznych profesií od USA po Čínu, zhodnotí kolekciu súťažných filmov a rozhodne o držiteľovi Grand Prix Ekotopfilm 2006, ktorá je od vstupu do tretieho milénia Cenou vlády SR. Svoju prestížnu cenu udelí aj prezident SR. V šiestich kategóriách porota rozdá šesť Hlavných cien, svoju cenu odovzdá aj primátor Hlavného mesta SR Bratislavy, predseda BSK a ďalší partneri.

Organizáciu festivalu riadi Festivalový výbor, v ktorom sú zastúpení hlavní odborní garanti – Ministerstvo hospodárstva SR a Ministerstvo životného prostredia SR v úzkej spolupráci s ďalšími jedenástimi rezortmi vlády SR, SOPK, AZZZ SR, ZMOS, ASPEK a ďalšími partnermi. Spoluorganizátorom je Hlavné mesto SR Bratislava. Okrem generálneho partnera festivalu, U. S. Steel Košice, s. r. o., sa na jeho príprave výrazne podieľajú viaceré významné podnikateľské subjekty, ktoré sú lídrami vo svojom odbore – Matador, a. s., VSE, a. s., a ďalší.

Už po deviaty raz na festivale udelia poctu Honour of Ekotopfilm. K menám ako Jacques Yves Cousteau, Ivan Bella, Svend Auken, Al Gore, Günter Verheugen, Václav Havel, Juraj Hraško či Serge a Nicole Roethelliovci pribudne Jeho Najjasnejšia Výsosť knieža Albert II. Monacký, ktorý si poctu v utorok 24. októbra osobne preberie v bratislavskom Primaciálnom paláci. Knieža Albert II., ktorý je 32. zvrchovaným vládcom Monackého kniežatstva od 6. apríla 2005, stojí na čele Nadácie Za osobnú zaangažovanosť v ochrane životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Nadácia svoju činnosť orientuje na tri oblasti: teplotné zmeny, biologické diverzie a voda. „Monako určite nie je najväčšou krajinou sveta, no ja som pevne rozhodnutý poukázať na to, že môže patriť medzi najpriekopníckejšie štáty v oblasti životného prostredia,“ povedal knieža Albert II. Ekotopfilm a jeho účastníci sa už teraz tešia na jeho návštevu.

Z PONDELKOVÉHO PROGRAMU (spolu sa premietne 29 filmov)

Príroda: Dokážu zvieratá predpovedať katastrofu? (USA)

Slon silno trúbi a roztrhá reťaz, ktorou je uviazaný o strom, a utečie hore – na vyššie položené miesto – tesne predtým, ako sa privalí masívna tsunami, ktorá utopí státisíce ľudí. V rozhovoroch s vedcami a očitými svedkami sa program snaží dokázať, že niektoré zvieratá môžu mať zmysly, ktorými dokážu rozpoznať, že sa blíži prírodná katastrofa, skôr ako ľudia.

Hmyz útočí – Votrelci (USA)

Keď útočia votrelci, neraz im za obeť padne doslova aj celý dom. Stretneme sa s rodinou, ktorej zničili život vyhladovelé a nezastaviteľné hordy. Dokonca aj jednotlivci dokážu zabíjať. V Austrálii zažívajú každý rok inváziu obrovských pavúkov, ktoré dokážu zabíjať. Všade, kam sa pozrieme, zbadáme blížiacich sa votrelcov. Užívajú si na našich podlahách, rodia sa na našej pokožke. Film nás prevedie úžasným svetom najkurióznejších votrelcov, od najmenších až po húfy hmyzu.

Tatry, rok po… (SR)

Krátky emotívny film o najstaršom národnom parku na Slovensku. Nenásilne vytvára priestor na zamyslenie, či bola katastrofou veterná smršť z 19. novembra 2004 alebo následné ľudské záhady.

Príbeh jedného platana…, alebo zbohom zelenej Bratislave (SR)

Svoj smutný skutočný príbeh v emotívnom dokumentárnom filme vyrozpráva vyše storočný platan z bratislavského nábrežia..., film o nenávratne miznúcej zeleni v hlavnom meste Slovenska.

Z PONDELKOVÉHO SPRIEVODNÉHO PROGRAMU

Súčasťou Ekotopfilmu je tradične okrem nosnej filmovej prehliadky množstvo odborných sprievodných podujatí na aktuálne témy. Tieto aktivity nie sú určené len pre odborníkov, pretože organizátori a odborní garanti ich koncipovali tak, aby boli zaujímavé a prístupné aj pre širokú občiansku verejnosť. Sprievodný odborný program v pondelok otvorí konferencia pedagógov na tému Environmentálna a etická výchova a vzdelávanie (kaviareň Hotela Tatra, 10.00 hod.). Jej organizátormi sú: Bratislavský samosprávny kraj, Krajský školský úrad, Národné centrum pre rovnosť príležitostí, Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo školstva SR. Popoludní bude Ministerstvo životného prostredia SR prezentovať projekt NATURA 2000 – chránené vtáčie územia (kongresová sála Hotela Tatra, 14.00 hod.). Pondelkový sprievodný program uzavrie beseda na tému Aktuálny stav ochrany prírody, problémy lesného hospodárenia a možné východiská (kongresová sála Hotela Tatra, 16.00 hod.) organizovaná Lesoochranárskym zoskupením VLK.

Podrobný program festivalu prepojený s katalógom filmov možno nájsť na adrese:

www.ekotopfilm.sk a www.festivaly.sk

Ďalšie informácie a fotografie:

Jana Hyžová, tlačové stredisko, Hotel Tatra

Dominika Matejčeková, Veronika Zimová, sekretariát, Hotel Tatra

tel.: 02/59 27 21 40, 0902 23 33 22

e-mail: ekotopfilm@ekotopfilm.sk

EKOTOPFILM


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rada STV v utorok pokračuje vo voľbe šéfa STV
<< predchádzajúci článok
Heather Millsová: najnenávidenejšia a najfotografovanejšia žena v Británii

Dnes sa v Bratislave začne Ekotopfilm 2006 - diskusné fórum čitateľov