Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. marca 2018

Laureátom ceny Hasselblad Award 2018 sa stal Oscar Muňoz z KolumbieNa snímke Oscar MuňozZdieľať
Na snímke Oscar Muňoz Foto: Teraz.sk/Hasselblad Award Foundation
Štokholm 8. marca (TASR) - Víťazom ocenenia Hasselblad Award 2018 sa vo štvrtok stal kolumbijský výtvarník Oscar Muňoz. Porota ho vyzdvihla ako "jedného z najvýznamnejších súčasných umelcov Latinskej Ameriky".


"Jeho diela sa týkajú času a pamäte - veličín, ktoré sú pre fotografiu ústredné," vyhlásila porota. Podľa nej Muňozove skulpturálne inštalácie zahŕňajú fotografie s prvkami "vody, uhlíkovej kresby a projekcií", uvádza agentúra DPA.

Muňoz sa narodil v roku 1951 v kolumbijskom meste Popayán. V súčasnosti žije a pracuje v meste Cali, kde v roku 2005 založil kultúrne stredisko. Jeho diela prezentovali v múzeách a galériách v Latinskej Amerike, Francúzsku, Británii, Švédsku, Švajčiarsku či Spojených štátoch.

Muňoz si cenu, ktorú sprevádza prémia vo výške jedného milióna švédskych korún (98.000 eur), prevezme 8. októbra spolu s diplomom a zlatou medailou. Nasledujúci deň bude v Hasselbladovom centre v Göteborgu otvorená výstava jeho tvorby.

Ocenenie je pomenované po Victorovi Hasselbladovi (1906-78), vynálezcovi fotoaparátov značky Hasselblad, ktoré okrem množstva svetových fotografov používa aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Medzi bývalými laureátmi tohto ocenenia figurujú napríklad Robert Frank, Josef Koudelka, Richard Avedon, Sebastiao Salgado, Hiroši Hamaja, Henri Cartier-Bresson či Ansel Adams.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rocková skupina The Cranberries dokončuje svoj posledný album
<< predchádzajúci článok
Takéto gesto urobila firma McDonald's. Na sviatok žien

Laureátom ceny Hasselblad Award 2018 sa stal Oscar Muňoz z Kolumbie - diskusné fórum čitateľov