Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. apríla 2019

Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž obvinil Paríž z podporovania HaftaraNa archívnej snímke Fájiz Sarrádž.Zdieľať
Na archívnej snímke Fájiz Sarrádž. Foto: TASR AP
Paríž 24. apríla (TASR) - Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž, ktorý stojí na čele medzinárodne uznávanej vlády v Tripolise, obvinil v stredu Francúzsko, že podporuje poľného maršala Chalífu Haftara, veliteľa síl spriaznených s konkurenčnou vládou v meste Tobruk. Vo vyjadreniach pre francúzske denníky Libération a Le Monde opísal Haftara ako "diktátora", informovala tlačová agentúra AFP.


"Sme prekvapení, že Francúzsko nepodporuje našu vládu, ktoré je demokratická, ale podporuje diktátora," uviedol Sarrádž podľa článkov vo francúzštine. "Keď mi (francúzsky prezident) Emmanuel Macron zatelefonoval, varoval som ho, že verejná mienka je proti Francúzsku. Nechceme, aby Líbyjčania nenávideli Francúzsko," povedal líbyjský premiér.

Zo strany Sarrádža išlo o doteraz najostrejšiu kritiku na adresu Paríža, ktorý už dlhšie čelí podozreniu, že poskytuje podporu Haftarovi. Ministerstvo vnútra v Tripolise prvýkrát obvinilo Francúzsko minulý týždeň, keď oznámilo "pozastavenie všetkých vzťahov s francúzskou stranou".

Haftar ako veliteľ samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) postupne rozširuje v krajine svoju územnú kontrolu a 4. apríla začal ofenzívu s cieľom dobyť hlavné mesto Tripolis. K tejto ofenzíve ho podľa Sarrádža viedla sčasti práve "neúmerná podpora" zo strany Francúzska.

Boje o Tripolis si doteraz vyžiadali najmenej 264 mŕtvych a 1200 zranených.

Francúzsko obvinenia z podporovania Haftara odmieta s tým, že udržiava styky so všetkými aktérmi v Líbyi, kde medzi sebou zápasia o vplyv početné milície a politické frakcie. Francúzske diplomatické zdroje však podľa AFP vyjadrujú obavy z nedostatočného vplyvu Sarrádža, ktorý sa údajne opiera o podporu islamistických milícií a hnutia Moslimské bratstvo. Jeho podporovateľmi sú tiež Katar a Turecko, uvádzajú analytici.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový cyklochodník spojí Žiar nad Hronom s obcou Lutila
<< predchádzajúci článok
ŽSR nakúpia pohonné látky prostredníctvom kariet od Slovnaftu

Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž obvinil Paríž z podporovania Haftara - diskusné fórum čitateľov