Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. októbra 2007

Litvinenko spolupracoval s britskou tajnou službouBývalý ruský agent Alexander Litvinenko spolupracoval s britskou tajnou službou MI6, píše v sobotu britský denník Daily Mail. Litvinenko, ktorý zomrel minulý rok v Londýne po otrave rádioaktívnou ...Zdieľať

LONDÝN 27. október (WEBNOVINY) - Bývalý ruský agent Alexander Litvinenko spolupracoval s britskou tajnou službou MI6, píše v sobotu britský denník Daily Mail. Litvinenko, ktorý zomrel minulý rok v Londýne po otrave rádioaktívnou látkou, dostával pred svojou smrťou od MI6 mesačne okolo 2 tisíc libier (2 850 eur), tvrdí denník, pričom sa odvoláva na nemenované diplomatické a spravodajské zdroje. Litvinenka mal získať pre spoluprácu Sir John Scarlet, súčasný šéf MI6, ktorý v minulosti pôsobil v Moskve.

O Litvinenkovej spolupráce s MI6 hovoril predtým aj ďalší bývalý agent KGB Andrej Lugový s tým, že vraždu exagenta zorganizovala práve britská spravodajská agentúra. V prípade Litvinenko vystupuje Lugový ako hlavný podozrivý a Británia sa zatiaľ neúspešne usiluje o jeho vydanie z Ruska.

Litvinenko zomrel koncom novembra minulého roka v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210. Zo zosnovania svojej smrti obvinil ruského prezidenta Putina a svojho bývalého zamestnávateľa, tajnú službu FSB. Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obmedzenia pre Bulharov a Rumunov zostanú v platnosti
<< predchádzajúci článok
Biely dom odsúdil vyjadrenia ruského prezidenta

Litvinenko spolupracoval s britskou tajnou službou - diskusné fórum čitateľov