25. februára 2015

Lyžovanie MS: Na 15 km voľne triumfoval Švéd Olsson, Bajčičák 46.

Švédsky bežec na lyžiach Johan Olsson sa stal víťazom stredajšej súťaže na 15 km voľne na domácich MS v severských disciplínach vo Falune. Tridsaťštyriročný Severan dosiahol ...

Johan Olsson. Foto: TASR/AP
Falun 25. februára (TASR) - Švédsky bežec na lyžiach Johan Olsson sa stal víťazom stredajšej súťaže na 15 km voľne na domácich MS v severských disciplínach vo Falune. Tridsaťštyriročný Severan dosiahol na dvoch 7,5-kilometrových okruhoch čas 35:01,6 min a vylepšil tak svoje umiestnenie spred dvoch rokov, keď v rovnakej disciplíne bral v talianskom Val di Fiemme striebro. Za Olssonom skončil na druhom mieste Francúz Maurice Manificat (+17,8), pre ktorého je to premiérový cenný kov zo svetového šampionátu. Bronz si vybojoval Nór Anders Glöersen (+19,2). Slovák Martin Bajčičák bol 46., jeho krajan Peter Mlynár 65.

Po polovici pretekov mal najrýchlejší čas Manificat (17:18,0 min), avšak záverečná časť najlepšie vyšla Olssonovi. Svižné tempo si udržal až do posledných metrov a do zbierky pridal celkovo piatu medailu z MS. Pre hostiteľskú krajinu vybojoval druhé zlato v priebehu dvoch dní, keď napodobnil utorkový úspech Charlotte Kallovej na 10 km voľne. Obhajca prvenstva Nór Petter Northug v stredu absolútne prepadol a k medailovým pozíciam sa ani nepriblížil. Napokon ho klasifikovali až na 62. pozícii (+4:44,1 min). Olympijský šampión Dario Cologna zo Švajčiarska bol 18.

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil 46. miesto, na víťaza stratil 3:17,0 min. Pre skúseného 38-ročného bežca to bolo druhé vystúpenie na prebiehajúcom šampionáte, v sobotňajšom skiatlone skončil na 38. mieste. V závere pôjde ešte na 50 km s hromadným štartom klasicky. Mlynár mal v cieli manko 4:54,0 min a vo svojej druhej disciplíne na MS finišoval 65.

Výsledky - muži, 15 km voľne:
1. Johan Olsson (Švéd.) 35:01,6 min, 2. Maurice Manificat (Fran.) +17,8, 3. Anders Glöersen (Nór.) +19,2, 4. Marcus Hellner (Švéd.) +39,8, 5. Finn Hagen Krogh (Nór.) +47,6, 6. Bernhard Tritscher (Rak.) +53,4, 7. Lukáš Bauer (ČR) +54,7, 8. Chris Jespersen (Nór.) +57,2, 9. Sjur Röthe (Nór.) +1:01,2, 10. Jevgenij Belov (Rus.) +1:04,7...46. Martin Bajčičák (SR) +3:17,0, 65. Peter Mlynár (SR) +4,54,0

V Liptove záchranársky cieľ definovaný, Galád: Začíname z bodu nula