Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. apríla 2014

M. Draghi: ECB použije všetky prostriedky pri boji s nízkou infláciouEurópska centrálna banka (ECB) je pripravená použiť proti nízkej inflácii ťažké zbrane. "Rada guvernérov ECB jednomyseľne zaviazala, že použije konvenčné aj ...Zdieľať
Šéf ECB Mario Draghi FOTO TASR/AP
Amsterdam 24. apríla (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) je pripravená použiť proti nízkej inflácii ťažké zbrane. "Rada guvernérov ECB jednomyseľne zaviazala, že použije konvenčné aj nekonvenčné prostriedky, aby účinne bojovala s príliš dlhou fázou nízkej inflácie," potvrdil dnes v Amsterdame prezident ECB Mario Draghi. Informovala o tom agentúra DPA.


Draghi dal jasne najavo, že Rada guvernérov bude rovnako aktívne bojovať proti inflácii aj deflácii. Zhoršenie inflačných vyhliadok môže viesť k tomu, že ECB spustí rozsiahly program výkupu dlhopisov. V súčasnosti päť z osemnástich krajín eurozóny bojuje s defláciou, ale aj vo zvyšku menovej únie je tempo rastu spotrebiteľských cien veľmi nízke.

Draghiho neznepokojuje len nízka inflácia, ale aj slabé úverovanie. Ďalším faktorom, ktorý môže zvýšiť tlak na ECB, aby zasiahla, je pokračovanie zhodnocovania eura. Silné euro totiž môže ohroziť zotavovanie ekonomiky eurozóny.

Člen Rady guvernérov ECB Luc Coene, ktorý je tiež šéfom belgickej centrálnej banky, uviedol, že ECB môže v prípade ďalšieho spomalenia inflácie urýchlene ešte viac uvoľniť menovú politiku. Ak by aprílové údaje o raste spotrebiteľských cien v eurozóne "boli opäť negatívnym prekvapením, bol by to dôvod na rýchlu reakciu ECB," povedal Coene.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina žiada od Ruska podrobnosti o jeho vojenskom cvičení
<< predchádzajúci článok
Marshallove ostrovy zažalovali deväť jadrových mocností

M. Draghi: ECB použije všetky prostriedky pri boji s nízkou infláciou - diskusné fórum čitateľov