Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. júna 2019

Macron udelil Rad čestnej légie Eltonovi JohnoviNa snímke vpravo francúzsky prezident Emmanuel Macron a vľavo britský hudobník Elton John ukazuje udelený Rad čestnej légie pred Elyzejským palácom v Paríži 21. júna 2019.Zdieľať
Na snímke vpravo francúzsky prezident Emmanuel Macron a vľavo britský hudobník Elton John ukazuje udelený Rad čestnej légie pred Elyzejským palácom v Paríži 21. júna 2019. Foto: TASR/AP
 
Paríž 22. júna (TASR) - Britský spevák Elton John dostal v piatok najvyššie francúzske štátne vyznamenanie - Rad čestnej légie. Udelil mu ho v Elyzejskom paláci francúzsky prezident Emmanuel Macron za jeho angažovaný boj proti ochoreniu AIDS.


"Táto oddanosť hudbe a boju proti AIDS je príbehom tvojho života, drahý Elton," povedal mu Macron podľa agentúry AFP. Svetoznámy spevák rozprával o svojej láske k Francúzsku a Francúzom sa poďakoval za ich zápal v boji proti AIDS.

Elton John (72) založil v roku 1992 - len niekoľko mesiacov po smrti svojho priateľa, speváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho, vlastnú nadáciu na pomoc ľuďom s AIDS, ktorá bola odvtedy podporená sumou viac než 350 miliónov eur, uvádza webový portál stanice Deutsche Welle.

Hoci k časti 50-ročnej kariéry Eltona Johna patril aj sex, drogy a rokenrol, ako je to znázornené i vo filme Rocketman (2019), svoju slávu využil aj na boj za práva homosexuálov a získavanie finančných prostriedkov na výskum a liečbu HIV/AIDS.

"Ešte stále je čo robiť, aby sme presvedčili ľudí, že sa musia chrániť, nejde o príbeh predošlej generácie, ale o dnešných mladých ľudí," povedal Macron pred približne 2000 ľuďmi, ktorí sa zúčastnili na slávnostnej ceremónii.

Macron vyzval ľudí na masovú mobilizáciu, ktorá má zabezpečiť, aby Globálny fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii na konferencii, ktorá sa bude konať 10. októbra v Lyone, vyzbieral sumu 13 miliárd dolárov (približne 11,5 miliardy eur) na ďalšie tri roky fungovania. Macron dodal, že by tak mohli zachrániť životy 16 miliónov ľudí.

Globálnemu fondu sa pripisuje, že od svojho založenia v roku 2002 zachránil už 27 miliónov ľudí, dodáva AFP.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gitaru Davida Gilmoura vydražili za rekordných 3,5 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streepová má 70 rokov

Macron udelil Rad čestnej légie Eltonovi Johnovi - diskusné fórum čitateľov