Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

MAĎARSKO: Volebná komisia chce stíhať socialistovPredstavitelia maďarskej Národnej volebnej komisie (OVB) v utorok iniciovali vyšetrovanie Maďarskej socialistickej strany (MSZP) pre údajné zneužitie údajov ...Zdieľať
madarsko volby Voľby v Maďarsku

Foto: SITA/AP
BUDAPEŠŤ 14. apríla (WEBNOVINY) - Predstavitelia maďarskej Národnej volebnej komisie (OVB) v utorok iniciovali vyšetrovanie Maďarskej socialistickej strany (MSZP) pre údajné zneužitie údajov voličov. Urobili tak potom, ako sa im dostalo do rúk video, na ktorom neidentifikovaný muž hovorí o zneužití databázy obsahujúcej osobné údaje občanov, ktoré strana zozbierala za posledných osem rokov.

Strana údajne voličské dáta nevymazala tak, ako im to káže zákon, a záznamy získané vo voľbách z rokov 2002, 2006 a 2010 využívala vo svojich neskorších kampaniach. Ak by sa tieto informácie potvrdili, išlo by o porušenie maďarského volebného zákona. Hovorca socialistov István Nyako na kauzu reagoval slovami, že jeho strana je pripravená spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. "Nemáme čo skrývať," vyhlásil.

Podobným podozreniam čelil nedávno aj ešte stále opozičný Fidesz, ktorý si však v nedeľnom prvom kole volieb do maďarského parlamentu zaknihoval drvivé víťazstvo. Maďarský Najvyšší súd v utorok nevyhovel žiadosti ústrednej volebnej komisie a vyšetrovanie strany pravdepodobného budúceho premiéra Viktora Orbána zastavil. Kauza sa rovnako týkala porušenia volebného zákona.

SITA/MTI

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OBAMA: Izrael by mal podpísať Zmluvu o nešírení
<< predchádzajúci článok
ČÍNA: Silné zemetrasenie zabilo zatiaľ asi 67 ľudí

MAĎARSKO: Volebná komisia chce stíhať socialistov - diskusné fórum čitateľov

Čo si tí socialisti ešte nedovolia ?14.4. 14:39:05