16. februára 2007

Majsterkou sveta v slalome Záhrobská, Zuzulová 13

Majsterkou sveta v slalome žien sa v atraktívnej piatkovej večernej súťaži vo švédskom Aare stala Češka Šárka Záhrobská. Obhajkyňa bronzu z predchádzajúceho šampionátu v Santa Caterine v ...

.AARE 16. februára (WEBNOVINY) - Majsterkou sveta v slalome žien sa v atraktívnej piatkovej večernej súťaži vo švédskom Aare stala Češka Šárka Záhrobská. Obhajkyňa bronzu z predchádzajúceho šampionátu v Santa Caterine v súčte oboch kôl zdolala favorizovanú Rakúšanku Marlies Schildovú o 0,11 s. Bronz si vybojovala domáca favoritka Anja Pärsonová (+0,16), ktorá k trom zlatým medailám pridala v Aare štvrtý cenný kov.

Záhrobská prekvapila konkurenciu už v 1. kole, keď pomerne náročnú trať s viacerými terénnymi zlomami zvládla najrýchlejšie zo všetkých. V 2. kole potom čerstvo 22-ročnej pretekárke (narod. 11. 2. 1984) stačil aj štvrtý najlepší čas na potvrdenie historického českého triumfu v slalome na majstrovstvách sveta. "Mám radosť, ale ešte mi poriadne nedochádza, že mám zlato. Dôležité bolo, že som si udržala nervy na uzde a nepripúšťala si tlak, ktorý vzrástol najmä po výkone v 1. kole," povedala v jednej z prvých reakcií pre ČT nová majsterka sveta.
Slovenka Veronika Zuzulová celkom nepotvrdila vysoké ambície, ktoré ju podľa výsledkov Svetového pohára radili do prvej desiatky a napokon obsadila 13. miesto. Z kvarteta slovenských slalomárok došla do cieľa 2. kola už len Soňa Maculová, ktorá s priepastným rozdielom 11,21 s obsadila 38. miesto. Debutantka na svetovom šampionáte medzi dospelými Nina Penzešová nedokončila 2. kolo a Eva Hučková vypadla ešte v 1. kole.
Zuzulovej, ktorá mala štartové číslo 14, nevyšla podľa predstáv prvá jazda, keď už na prvom medzičase strácala 0,85 s. V ďalších častiach trate, ktorá bola vplyvom výrazného oteplenia už značne rozbitá, jej strata postupne narástla na 2,01. Do cieľa prišla 22-ročná Bratislavčanka na priebežnej 11. pozícii, napokon ju však z elitnej tridsiatky predstihlo ešte ďalších sedem pretekárok. V druhom kole, ktoré bolo rytmickejšie postavené, predviedla Zuzulová oveľa lepší výkon (celkovo 11. čas) a v konečnom poradí sa posunula o päť priečok na výslednú 13. pozíciu. Je to jej druhé najlepšie umiestnenie na MS 2007, keďže v superkombinácii bola deviata. Zároveň však treba dodať, že Zuzulová vôbec prvýkrát dokončila slalomovú súťaž na majstrovstvách sveta. V predchádzajúcich dvoch pokusoch na MS 2001 v St. Antone a MS 2005 v Santa Caterine nebola medzi klasifikovanými v cieli. "S prvým kolom nie som spokojná. V úvode som nechytila rytmus a robila som chyby. S druhým kolom som spokojná," uviedla v prvej reakcii Veronika Zuzulová. O niečo neskôr rozšírila svoje myšlienky: "V tom, či bola trať dostatočne tvrdá alebo mäkká, to určite nebolo. Veľký rozdiel bol v tom, že obe kolá boli úplne rozdielne postavené a to prvé mi nesadlo. Ťažko povedať, aké som mala ambície. Na predchádzajúcom šampionáte som trať ani nezišla. Z tohto pohľadu môžem byť spokojná s tým, čo som dosiahla."
Už v sobotu opúšťa Veronika Zuzulová dejisko MS 2007 a vracia sa na Slovensko. Nasledujúce dni by mala stráviť tréningom na obľúbenom kopci vo Vrátnej. Najbližší slalom žien vo Svetovom pohári sa uskutoční 25. februára v španielskej Sierra Nevade a Zuzulová by tam nemala chýbať.

Výsledky - majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare (Švéd.):
Slalom žien - konečné poradie: 1. Šárka Záhrobská (ČR) 1:43,91 min (52,77 + 51,14), 2. Marlies Schildová (Rak.) +0,11, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,16, 4. Ana Jelušičová (Chorv.) +0,50, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,82, 6. Monika Bergmannová-Schmudererová (Nem.) +0,90, 7. Therese Borssenová (Švéd.) +0,91, 8. Resi Stieglerová (USA) +1,07, 9. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,62, 10. Nina Loesethová (Nór.) +2,15 ...13. Veronika Zuzulová +2,38, 38. Soňa Maculová +11,21, Nina Penzešová nedokončila 2. kolo, Eva Hučková (všetky SR) nedokončila 1. kolo