Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. októbra 2014

Marián Miezga rád rozdáva dobrú náladu, dnes má okrúhle narodeninyNa snímke herec Marián Miezga.Zdieľať
Na snímke herec Marián Miezga. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 30. októbra (TASR) - Slovenský filmový, divadelný a dabingový herec Marián Miezga sa v piatok 31. októbra dožíva 40 rokov.


Herec je slovenským divákom známy najmä ako doktor Bajza z televízneho seriálu Panelák či zo zábavnej improvizačnej relácie Partička. Hlavný organizátor flámov v bratislavskom divadle Astorka Korzo '90 sa vo voľnom čase venuje hre pochádzajúcej z Francúzska zvanej Pétanque.

Na snímke herci vľavo Marián Miezga a vpravo Martin Mňahočák . Foto: TASR/Martin Baumann
Marián Miezga sa narodil 31. októbra 1974 v Bratislave a vyrastal vo vinohradmi obklopenej bratislavskej Rači. Už ako žiak chodieval na súťaže v umeleckom prednese, neskôr hrával scénky od Luďka Sobotu a Milana Lasicu.

Prvýkrát ho rodičia videli verejne vystupovať až na gymnáziu. "Nikdy mi nič nepovedal o svojich vystúpeniach. Všetko držal v sebe. Až na fotografiách som videla, že zasa niekde účinkoval", zaspomínala si hercova mama. Vždy dobre naladený chlapec vynikal tiež svojim organizátorským talentom. "Vždy vedel všetko zariadiť, dohovoriť a poblázniť svoje okolie. Ako vtedy, keď v paneláku dolu v pivnici pripravil divadelné predstavenie s kamarátmi pre ostatné deti. Sám vybral, čo budú hrať, rozdelil úlohy aj to režíroval. Vtedy mal okolo trinásť, štrnásť rokov. Stužková bola tiež v jeho réžii. Všetko si zobral na starosť a triedna učiteľka ho za to veľmi chválila", ďalej priblížila mama synove schopnosti. Prihlášku na bratislavskú Vysokú školu múzických umení (VŠMU) si Marián Miezga podal až na základe druhého povolávacieho rozkazu na vojnu do Kežmarku. Odbor herectvo vyštudoval spolu s Róbertom Jakabom, Jurajom Kemkom, Lukášom Latinákom a Vladimírom Kobielskym. Stali sa z nich veľkí kamaráti, ktorí spolu dodnes hrávajú na divadelných doskách.

Na snímke herci zľava Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Marián Miezga a Juraj Kemka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Domovským divadlom obsadzovaného herca sa stala bratislavská Astorka Korzo ’90. Na jej doskách Miezga doposiaľ stvárnil množstvo rôznorodých postáv – od agresívneho zurvalca v Na koho to slovo padne, cez dekadentne charizmatického Merkucia v Romeovi a Júlii k lámačovi ženských sŕdc v Túlavom srdci či submisívneho kuriča v Sne noci svätojánskej. Predstavil sa tiež v úspešných inscenáciách Láska na Kryme, Platonov, Idiot či Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho.


Ukážka komediálneho umenia Mariána Miezgu:

Filmová a televízna kariéra Mariána Miezgu sa rozbehla v roku 2007 v dráme Rozhovor s nepriateľom (2007). Jeho zatiaľ najznámejšou úlohou je postava gynekológa Michala Bajzu v dennom televíznom seriáli Panelák, v ktorom účinkuje od roku 2008. Zahral si aj v seriáloch Mesto tieňov (2008) a Keby bolo keby (2009). Od roku 2009 účinkoval Miezga štyri roky po boku Petry Polnišovej, Lukáša Latináka, Juraja Kemku, Róberta Jakaba a Dana Dangla v obľúbenej humoristickej relácii Partička (2009), v ktorej pohotovo a bez prípravy imitovali rôzne jedinečné situácie. Televízni diváci mohli herca vidieť tiež v reláciách Vo štvorici po Slovensku (2012), Kukátko (2014) alebo Čo ja viem (2014).

Marián Miezga je ženatý, s manželkou Sabinou sú rodičmi dvoch synov. "Nemám rád nalinkovaný život a keď sa mi začne linajkovať, zľaknem sa. Strasiem sa všetkého zväzujúceho a vrátim sa do situácie, keď ma život zasa môže prekvapovať", vyznal sa raz sympatický oslávenec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na medzinárodných festivaloch uvedú aj viaceré slovenské filmy
<< predchádzajúci článok
Jezuita Ján Simonides zomrel pred 340 rokmi ako mučeník