02. februára 2013

Martin Bajčičák vybojoval v Soči prvé body

bajcicak SOČI 2. februára (WEBNOVINY) - Víťazom pretekov v skiatlone mužov na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v ruskom Soči sa stal líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Švajčiar Dario Cologna.

Ďalšie štyri priečky patrili ruským reprezentantom. Striebro si vybojoval Iľja Černousov, bronz Alexander Legkov.

Výborný výkon predviedol Slovák Martin Bajčičák, ktorý finišoval na 21. priečke a získal prvé body v aktuálnej sezóne.

V hustom snežení boli preteky od začiatku veľkými taktickými manévrami. Favoriti sa pozorne strážili, pole sa veľmi netrhalo. Na prezúvanie lyží na voľnú techniku v polovici trate prišla v rozpätí necelej minúty vyše päťdesiatčlenná skupina pretekárov.

Aj potom len postupne odpadávali výkonnostne slabší, ale stále to bol mnohočlenný peletón. Necelých päť kilometrov pred cieľom sa čelo predsa len začalo naťahovať, odstupy sa zväčšovali.

V záverečnom strmom stúpaní asi kilometer pred cieľom famóznym spôsobom nastúpil Cologna a súperi sa len prizerali jeho nedostihnuteľnému finišu. V boji o pozície za ním si to rozdali domáci bežci. Černousov o dve desatiny sekundy zdolal Legkova, o ďalšie štyri desatinky zaostal štvrtý Maxim Vylegžanin.

Martin Bajčičák sa od štartu pohyboval v čelnej skupine okolo tridsiateho miesta. Dopredu sa príliš netlačil, lyže si prezúval ako tridsiaty štvrtý s odstupmi od súperov v desatinách sekundy. S prehľadom si kontroloval situáciu. V cieľovej rovinke si siahol až na dno síl, boj o elitnú dvadsiatku nakoniec prehral o desatinku sekundy s Talianom Valeriom Checcim. Za víťazným Colognom zaostal o necelých 40 sekúnd. Do celkovej klasifikácie SP si pripíše prvých tohtosezónnych 10 bodov.

Výsledky:
1. Dario Cologna (Švaj.) 1:21:00,0 h, 2. Iľja Černousov +1,6 s, 3. Alexander Legkov +1,8, 4. Maxim Vylegžanin +2,2, 5. Jevgenij Belov (všetci Rus.) +7,5, 6. Tobias Angerer (Nem.) 10,0, ... 21. Martin Bajčičák (SR) +39,4