Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. mája 2022

Matica slovenská v Srbsku obchodovala s falošnými dokumentami, za pár stoviek eur u nás cudzinci získali prechodný pobytMatica slovenská v Srbsku v posledných rokoch pravdepodobne cudzincom nezákonne pomáhala získať prechodný pobyt v SR či slovenské občianstvo. Falošné ...Zdieľať
gettyimages 1298608305 676x451 23.5.2022 (Webnoviny.sk) - Matica slovenská v Srbsku v posledných rokoch pravdepodobne cudzincom nezákonne pomáhala získať prechodný pobyt v SR či slovenské občianstvo.

Falošné dokumenty


Ako ďalej uvádza v článku denník Sme, miestny odbor Matice v srbskej obci Padina vydával falošné doklady o slovenskom pôvode žiadateľov, hoci nie sú záznamy, že by so Slovenskom mali niečo spoločné. Vďaka týmto dokumentom mohli držitelia získať postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.

Na podvody podľa Sme prišla srbská televízia N1 s tým, že má viaceré úradné e-maily, ktoré si vymieňala srbská pobočka Matice s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Úrad napokon prvýkrát vo svojej histórii prestal uznávať písomné svedectvá vydané Maticou slovenskou v Srbsku so sídlom v Báčskom Petrovci," uviedol denník.

Prípadom sa už zaoberá prokuratúra


Doplnil, že predseda Matice slovenskej v Srbsku Branislav Kulík pre televíziu N1 povedal, že majú o vydaných potvrdeniach miestneho odboru v Padine pochybnosti a informácie posunuli srbskej aj slovenskej prokuratúre.

Sme tiež cituje Mihaila Spevaka zo združenia Slováci a spolunažívanie, ktorý pre televíziu N1 povedal, že problematických potvrdení bolo vydaných aspoň sto. „Podľa informácií, ktoré mi povedali ľudia, tak za jeden certifikát sa platilo 100, 200, 500, ale aj 2000 eur," povedal Spevak.

Sme zároveň pripomína, že Miestny odbor Matice slovenskej v Padine, ktorý pôsobí pod Maticou slovenskou v Srbsku, nepatrí pod Maticu slovenskú so sídlom v Martine.


Zdroj: Webnoviny.sk - Matica slovenská v Srbsku obchodovala s falošnými dokumentami, za pár stoviek eur u nás cudzinci získali prechodný pobyt © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kúrte vo vlastnom kotli na tuhé palivo: nezávisle a lacnejšie
<< predchádzajúci článok
Pri výstavbe parku Jaguar došlo k machináciám pri verejnom obstarávaní, zákazky boli šité na mieru spriazneným firmám