Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2006

Mazák hodnotil svoje pôsobenie na Ústavnom súdeKOŠICE 30. augusta (WEBNOVINY) – Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ján Mazák 30. septembra ukončí svoje pôsobenie v tejto funkcii. Začiatkom októbra totiž nastupuje do funkcie generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora v ...Zdieľať

KOŠICE 30. augusta (WEBNOVINY) – Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ján Mazák 30. septembra ukončí svoje pôsobenie v tejto funkcii. Začiatkom októbra totiž nastupuje do funkcie generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu, kam odcestuje už koncom tohto týždňa, aby prevzal agendu od svojej rakúskej predchodkyne.

Na dnešnom stretnutí s novinármi zhodnotil svoje doterajšie pôsobenie na ÚS, na ktorý nastúpil 22. januára 2000. Mazák okrem funkcie predsedu pléna vykonával aj povinnosti sudcu spravodajcu a istý čas pôsobil aj ako predseda senátu.

"Oficiálne zložím funkciu predsedu do rúk prezidenta republiky 30. septembra a vzápätí sa vzdám aj funkcie sudcu ústavného súdu," povedal Mazák. Po jeho odchode by mal ÚS viesť podpredseda Eduard Bárány.

Podľa Mazáka jeho odchod neohrozí ďalšie fungovanie ÚS, ktorý už tretí rok pracuje v neúplnom zložení. Stále chýbajú dvaja z trinástich sudcov a začiatkom budúceho roku sa skončí funkčné obdobie aj ďalším šiestim sudcom, ktorých bude treba nahradiť. Mazák vyslovil presvedčenie, že parlament rýchlo vyberie a zvolí nových kandidátov na tieto posty, z nich potom prezident republiky vyberie ústavných sudcov a predsedu. Upozornil, že na navrhovateľoch aj poslancoch parlamentu bude veľká zodpovednosť. Noví sudcovia by podľa neho mali byť mimoriadne zdatní, aby sa dokázali vyrovnať s vysokými nárokmi vyplávajúcimi z narastajúceho objemu práce a členstva Slovenska v Európskej únii, „lebo tu niet čas na učenie“.

Mazák počas svojho pôsobenia ako sudca spravodajca prejednal a rozhodol takmer tisícku vecí, z čoho bolo 18 plenárnych návrhov na konanie o súlade právnych predpisov s Ústavou SR. Zdôraznil, že aj ostaní ústavní sudcovia sú na tom podobne. Podľa neho dôvodom nárastu podaní je, že čo sa nepresadí v parlamente, to sa posunie na Ústavný súd.

Informoval, že ÚS má ku koncu júna 2006 nerozhodnutých iba 484 vecí, čo je výsledok, aký nám závidia iné európske ústavné súdy, kde sú tisícky nerozhodnutých vecí. ÚS minulý rok verejne a neverejne pojednával až 212 dní.

Ján Mazák vydal počas svojho funkčného obdobia ústavného sudcu sedem odborných kníh, viacero štúdií a článkov. Od roku 2003 pôsobil ako profesor občianskeho a od roku 2005 aj európskeho práva na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. V rovnakom roku sa tam stal riaditeľom Ústavu európskeho práva.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štart Sojuzu ovplyvňuje štart raketoplánu Atlantis
<< predchádzajúci článok
Packa prácu policajných riaditeľov zatiaľ len sleduje