Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2007

Mečiar nesúhlasí s návrhmi zákonov i štátneho rozpočtuPre Ľudovú stranu - HZDS nie sú prijateľné návrhy zákonov týkajúce sa spravodajských služieb, boja proti terorizmu a zákona o NBÚ v podobe, v akej sú predložené. Na tlačovej besede počas ...Zdieľať

POPRAD 8. septembra (WEBNOVINY) - Pre Ľudovú stranu - HZDS nie sú prijateľné návrhy zákonov týkajúce sa spravodajských služieb, boja proti terorizmu a zákona o NBÚ v podobe, v akej sú predložené. Na tlačovej besede počas rokovania republikového predstavenstva strany to uviedol jej predseda Vladimír Mečiar. "Nemôžeme garantovať, že poslanecký klub ich podporí. Je dosť možné, že už budeme podporovať vyradenie z programu," uviedol V. Mečiar. Dôvodom je, že v návrhoch chýbajú kontrolné mechanizmy a tieto inštitúcie sa ešte viac uzatvárajú do seba, rozširujú svoje kompetencie na úkor spoločnosti bez toho, aby sa preukázala spoločenská nevyhnutnosť. Podľa Mečiara každý zásah do osobných práv a slobôd občana musí byť vyvážený ochranou pred zneužitím. Tu sa podľa neho naopak uzákoňuje možnosť zneužitia. "Toto tu ešte nebolo," povedal Mečiar.
Pre HZDS je taktiež neprijateľný zverejnený návrh štátneho rozpočtu. "Oznámili sme premiérovi, že očakávame nový," povedal V. Mečiar. Podľa ĽS-HZDS s navrhovaným rozpočtom sú okrem vnútra, armády a SIS všetci nespokojní.

Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS považuje návrh zákona o dôchodcovských správcovských spoločnostiach za predčasný. Strana navrhuje zákon odložiť, alebo zaradiť na koniec rokovania, aby bol priestor na rozhovory. Podľa Mečiara, zásadné rozhovory na túto tému neboli. "Pre nás nie je problém existencia druhého piliera. Pre nás je problém nedostatok peňazí na výplatu dôchodkov v prvom pilieri," povedal V. Mečiar. Podľa lídra ĽS-HZDS, ak by došlo k dočasným reguláciám v druhom pilieri, nemusí byť spochybnený druhý pilier. "Nestotožňujeme sa s týmito názormi a nie je nutný existenčný zápas, ani zneisťovanie občanov o peniaze uložené pre druhý pilier," dodal V. Mečiar.

ĽS-HZDS sa nestotožňuje ani s formuláciami v zákone o zdravotníctve vo vzťahu k súkromným zdravotným poisťovniam. Podľa Mečiara systém má byť pluralitný. Dôležitou otázkou podľa ĽS-HZDS je veľkostný typ poisťovní na to, aby boli funkčné.

Členovia Republikové predstavenstva HZDS sa venovali aj mediálnej politike. "Očakávali by sme, že budú jasnejšie stanoviská toho, kto je na to povolaný - ministra kultúry, než neustále vystúpenia premiéra, ktorý neustále vystupuje jasne, zreteľne a čisto, ale ten, kto je zodpovedný za správu mediálnej politiky, nehovorí nič," povedal V. Mečiar. Konflikt s médiami podľa neho "nepomôže médiám, ani nám". Aj keď je premiér v konflikte s médiami, ĽS-HZDS ide po jeho boku, keďže sú v koalícii. Vladimír Mečiar si myslí, že zo strany premiéra to nie je najsprávnejšie. "Prijali by sme trochu iný postup," uviedol Mečiar.

Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS sa na dnešnom rokovaní v Poprade dohodlo na zvolaní mimoriadneho snemu strany v novembri tohto roku. Snem by mal prijať nové stanovy strany. Vedenie ĽS-HZDS zároveň vytvorilo komisiu na prípravu návrhu stanov, ktoré by mali byť predložené na všeobecnú diskusiu straníckym štruktúram.

Najvyššie vedenie strany sa dnes v Poprade zaoberalo aj hodnotením koalično - opozičných vzťahov. "Jednoznačne pre nás zostáva prioritou otázka podpory tejto vládnej koalície. Iné usporiadanie nie je v nijakom prípade a v žiadnej kombinácii politicky možné. Niet iného riešenia," povedal na tlačovej besede počas rokovania Vladimír Mečiar. Podľa predsedu strany tu nejde o otázku politickej vôle, ale o otázku súčtu programových cieľov, zlučiteľnosti programov a zlučiteľnosti dohôd.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kazetu VIP klientov nebankoviek spochybňujú tí, čo na nej sú
<< predchádzajúci článok
Stále chýba jasný postoj Fideszu a Sólyoma k Maďarskej garde

Mečiar nesúhlasí s návrhmi zákonov i štátneho rozpočtu - diskusné fórum čitateľov